Рехабилитацията след инсулт - защо най-голям ефект се постига в рамките на 18 месеца след събитието, но трябва да започне 24 часа след инцидента.
Кой е горещият телефон за пациенти с инсулт?
Имаме ли дигитална карта на местата и специалистите за пациенти с инсулт?
Готви ли се мобилно приложение за лечебните заведения и места за рехабилитация при инсулт?
Защо в България няма Рехабилитационни центрове, които да поемат пациента с инсулт в острото състояние?
Какво заплаща НЗОК за рехабилитация?
Защо са важни помощните средства за болния, квалифицираната неврорехабилитация, преодоляване на афазията, пристъпите на депресия, невъзможността за общуване с най-близките?
Какво трябва да направят ведната близките на пациент с инсулт - отговорите дават експертите и пациентската организация "Асоциацията за инсулт и афазия".
Този епизод на подкаста на БНР - "В центъра на системата" е продължение на темите за инсултите.
Слушайте епизода тук:
Гости в епизода са:♥️Доц. Росен Калпачки - Началник Клиника по нервни болести към УМБАЛ "Света Анна София"
♥️Д-р Нина Гацова - Профирова - Началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София"
"Центърът за лечение на инсулти" в болница "Света Анна" реши да организира това училище за пациенти, защото сме длъжници на обществото, което трябва да е наясно, че след инсулта битката за възстановяването на пациента не приключва, а продължава", изтъкна пред БНР доц. Росен Калпачки - Началник Клиника по нервни болести към УМБАЛ "Света Анна София".
По думите му пациентите на д-р Нина Гацова от Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София", започват веднага възстановителни дейности.
"В първия един месец след изписване от болницата за съжаление пациентите остават в ръцете на близките си, няма поета от НЗОК незабавна рехабилитация. А това е ключов период и голяма част от тези пациенти си отиват точно в този период. Това е една голяма пропаст между острото отделение и мястото за квалифицирана рефабилитация и физиотерапия. И след това може тази рехабилитация да продължи в санаториум, за да се запазят като живот тези пациенти", поясни още доц. Росен Калпачки, който е роден в Благоевград.
"При нас започваме веднага, но с не много натоварване, с пасивни упражнения с кинезитерапевт, с рехабилитатор. Ако обаче, пациентът е изписан на легло в къщи, близките му трябва веднага да започнат упражнения за вертикализация, с поставянето на пациента в специални положения, като това е консултирано със специалист, каза пред БНР д-р Нина Гацова - Профирова - Началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София".
"В България липсват Центрове за рехабилитация, които да поемат пациентите веднага след острото състояние. Това е много голям проблем, има санаториуми и центрове, които поемат болния, когато е в по-добро състояние. Но в периода между 5 и 10 ден, в който го изписват пациента и в рамките на този един месец, когато трябва да се започне с активна кинезитерапия, няма къде да отидат пациентите. Има клинични пътеки за продължително лечение на инсулта, които биха могли да се изпълнят, но няма бази, които да го вършат това", допълни още д-р Гацова.
"Логистично всичко трябва да е така организирано за пациента с инсулт, че на него и на неговите близки да им е удобно, тогава ще имаме мотивирани пациенти и активни близки, които да търсят тази рехабилитация.
Информираността е най-важна. Ние като пациентска организация сме изготвили дигитална карта на центровете и болниците за лечение и рехабилитация на инсулт, както и специалистите, които се занимават с това. Подготвяме тази информация да се бъде качена на безплатно софтуерно приложение, каза пред БНР Дорина Добрева - Председател на Асоциацията за инсулт и афазия.
Пациентската организация работи и за създаването на първия Дневен център за болни с инсулт в столицата. Вече има готово Ръкодство за грижата за пациент с инсулт. То ще бъде публикувано и в интернет с цялата необходима информация за институциите, към които трябва да се обърнете, къде да намерите специалисти, как да се отнасяте с пациента у дома.
Днес ще бъде предимно слънчево, но студено. Преди обяд над Дунавската равнина ще има намалена видимост и ниска слоеста облачност. Ще духа слаб вятър предимно от север-североизток. Максималните температури в повечето места ще бъдат между минус 5° и 0° градуса. В планините ще бъде предимно слънчево, ветровито и студено. Ще духа умерен, по високите части..
В Кюстендил почетоха паметта на Апостола на свободата Васил Левски, личност, превърнала се за българите в мярка за героизъм и саможертва, смелост и правдивост, за добродетелност и почтеност. Пред паметника на Дякона присъстваха кметът на Община Кюстендил, областният управител на Кюстендилска област, председателят на Общински съвет в града,..
Перничани сведоха глави пред делото на Апостола на свободата Васил Левски. Общоградското поклонение по повод 152-та годишнина отнеговата гибел събра пред паметника му в центъра на Перник представители на местната власт, политици и граждани. Сред присъстващите имаше и стотици ученици. Сред официалните лица бяха областният управител Людмил Веселинов,..
С поднасяне на венци и цветя жители и гости на бобовдолското село Новоселяне отбелязаха 152 години от гибелта на Апостола на свободата – Васил Левски. Признателни родолюбци сведоха глава пред бюст – паметника на героя, който бе изграден през 2015 година. Историята разказва, че Дякона Левски е основал именно в Новоселяне първия и единствен таен..
Община Благоевград пуска безплатни автобуси на Голяма (Месопустна) задушница, парк „Македония“ е отворен за паркиране на МПС Линия №2 от градския транспорт в Благоевград, която обслужва спирките в близост до стария и новия гробищен парк в областния център, ще е безплатна за времето от 07.00 ч. до 13.00 ч. на 22 февруари, когато отбелязваме Голяма..
Темата със спекулациите по отношение на „шопската нация“ беше дискутирана на конференция в в Босилеград, Сърбия. По време на форума, в който участваха учени, депутати, активисти, беше изказано мнението, че нашите сънародници от другата страна на границата нямат нужда от лозунги и от потупване по рамото, а от реална помощ. Винаги става въпрос за..
На днешното си редовно заседание правителството трябва да създаде Съвет за развитие при Министерския съвет. Изпълнителната власт ще обсъжда промени в Националния план за действие при временна закрила и Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Министрите се очаква да отпуснат и допълнителни средства по бюджета на Конституционния съд, както и..