От месец май тази година в България ще бъде прилагана нова терапия за лечение на атопичен дерматит. Терапията е под формата на таблетки и ще се прилага при възрастни и деца над 12 години, които страдат от средно тежки и най-тежките форми на атопичен дерматит, при които сърбежът е много мъчителен, засегнати са големи повърхности от тялото. Това обяви в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград доц. д-р Жана Казанджиева, дерматолог от Клиниката по кожно и венерически болести в УМБАЛ „Александровска“ – София. По думите и това лечение не може да бъде прекъсвано години наред. Контролира се от дерматолог, за да се проследи как реагира пациентът на него и каква е динамиката на заболяването.
Причините за появата на атопичния дерматит не са известни. Две са възможностите за появата на заболяването: от една страна генетичното предразположение, от друга околната среда – храната, тютюнопушаенето, замърсяване на въздуха. Атопичният дерматит има свойство да изчезва в определена възраст, след което да се появява отново.
Появява се обрив по бузките на децата, в повечето случаи при деца със светла коса, светли очи. Много често в детска възраст се засяга седалището, при по-големите деца са налице обриви по коленните и лакътните гънки. Възрастните хора са с ограничени форми на атопичен дерматит – около гърба, глезените. Тези обриви сърбят. „Дори в английската литература наричат атопичния дерматит не екземата, която сърби, а сърбежът, който причинява екзема – до такава степен сърбежът е водещ“.
След одобрението от Европейската комисия предстоят редица административни процедури, за да започне медикаментът да се заплаща и в България от Националната здравноосигурителна каса. Очаква се това да стане в началото на месец май.
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..