Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

WWF се стреми да върне риса обратно в българската гора

Природозащитната организация WWF стартира втората фаза на своята Кампания „Общ дом. Общо бъдеще“, посветена на опазването на дивите животни в България. Фокусът на нейното тазгодишно издание е възстановяването на местообитания, осигуряващи дом и храна на различни  популации на ключови за екосистемата видове. Чрез нея, WWF се стреми да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. 

„В случая сме се фокусирали върху риса, който е изчезнал в България преди доста години, през 1941 г. е бил убит последният балкански рис у нас. От известно време се опитват да се върнат в България животни, които идват от Карпатите през Сърбия, най-вероятно“, сподели за Радио Благоевград Александър Дуцов, старши експерт в програма „Опазване на видове“ във WWF.

Едрите хищници са животни, които имат нужда от големи територии, за да оцеляват и когато местообитанията им се загубят, те няма къде да отидат, няма как да се размножават или да търсят храна. Затова, целта на кампанията е увеличаване на защитените зони, чрез внасяне на предложения за нови такива и оценка на „коридорния ефект“. Това е европейска стратегия, която следва да бъде осъществена и в България, защото за животните държавните граници не съществуват.

Опазването на есетрите е също във фокуса на WWF.

„Знаете, че се осъществи една защитена зона „Ветрен“, която цели опазване на местообитанията, в които есетрите си хвърлят хайвера. Те са наистина динозаври. Свръх улова и коритата на реките, както и черпенето на инертен материал са причините, поради които вече не ги срещаме почти никъде. Така че, усилията за тяхното връщане в Дунава и в Черноморието продължават и мисля, че са успешни“, уточни експертът.

Популациите на диви животни – бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби – са отбелязали катастрофален спад в числеността си, намалявайки средно с 69% от 1970 г. насам, сочи докладът на WWF „Жива планета“.

Данните показват, че основните двигатели за намаляването на популациите на диви животни по света са: загубата на местообитания, свръхексплоатацията на земята, нелегалният дърводобив, въвеждането на инвазивни видове, замърсяването, изменението на климата и болестите. Тези фактори влияят и на природата у нас.

„Нашата кампания е да намалим това негативно въздействие, да накараме хората да живеят по-устойчиво и по-възможност, да развиват инфраструктура във вече урбанизираните територии без да навлизат в други природни територии, тъй като ефектът от това е като „камък хвърлен във вода“, коментира още Александър Дуцов.

Той съобщи още, че и тази година ще бъде отбелязан Часът на Земята. А ако сте в София, можете да се включите в специално благотворително събитие. На 25 март от 20:30 до 21:30 ч. WWF призовава хората, бизнесите и институциите да изключат осветлението и да прекарат 60 минути в положителни за нашата планета дейности.

Кампанията „Общ дом. Общо Бъдеще“ на WWF се реализира с медийната подкрепа на БНР и Радио Благоевград.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Александър Дуцов:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21