Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Операция със специален имплант спира прогреса на глаукомата

Операция със специален имплант, който е нов за България и засега се използва само в СОБАЛ „Пентаграм“, спира прогресията на глаукомата. Успеваемостта, която се постига с новия имплант е над 90%, което е най-добрия резултат, демонстриран досега в борбата с тази  болест, за която е известно, че каквото вземе не връща. „Това е нов имплант при оперативното лечение на глаукомата. Както знаете глаукомата преди всичко се лекува консервативно с капки, които компенсират вътреочното налягане, но има пациенти, при които капките са недостатъчни и тогава преминаваме към хирургичното лечение на глаукомата. Досега най-разпространената операция за глаукомата беше т.нар. класическа трабекулектомия, при която се правеше фистула между предната очна камера и субконюктивното пространство, за да може вътреочната течност да изтича и по този начин да се нормализира вътреочното налягане. Тъй като  това даваше сериозни усложнения, от много години науката работи за създаване на подходящи импланти за това заболяване,  които дозирано да  контролират изтичането на тази вътреочна течност, тъй като и прекомерно ниското вътреочно налягане не е желателно. От 3 години поставяме един микроглаукомен имплант, с който през отвор от 75 микрона става изтичане на течността от предната камера на окото в субконюктивното пространство. За създаването на този имплант е работено близо 30 години от финландска фирма“ – това обяви в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград офталмологът д-р Веселин Даскалов. Той поясни, че самата процедура е миниинвазивна, извършва се само под капкова анестезия и не налага престой в болница на пациента, който се поставя в отделение за еднодневна хирургия. Операцията продължава от 20 минути до половин час.


  Методът е подходящ при пациенти, които вече имат декомпенсация от консернвативното лечение/капките вече не им действат/, т.е. изчерпани са възможностите за консервативна терапия. Другото условие е, глаукомата да бъде  първична откритоъгълна. Над 80% от всички глаукоми са първични, откритоъгълни. Това показва статистиката в световен мащаб. България също не прави изключение. У нас около 85 000 са пациентите, диагностицирани с глаукома, като около 80% от тях са с първична откритоъгълна форма на заболяването,т.е. при тези пациенти новото лечение  би дало резултат. „Доскоро в правилата за лечение на глаукомата се казваше, че пациентът най-напред трябва да се  лекува с капки, след това с лазери, след това с хирургично лечение. Хирургичното лечение беше драстично и ефектът от него продължаваше от 5 до 8 години. Затова много от колегите избягваха хирургичното лечение на глаукомата. Но с въвеждането на микрохирургията при глаукомата, вече правилата за лечението й се променят и днес много хирурзи предпочитат ако не действат един или  два вида комбинирани капки, да се премине директно към  хирургична интервенция. За този имплант е необходима една дълбока предна камера, каквато е първичната откритоъгълна глаукома. Имаме пациенти, на които поставяме този имплант и при т.нар. рефрактерни глаукоми – т.е. глаукоми, които не се поддават нито на консервативно, нито на хирургично лечение и смело мога да твърдя,  че имаме успех“ – уточни офталмологът д-р Веселин Даскалов.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Василиса Валеова

Подготовката на приема за първи клас в община Благоевград закъснява

Организацията на приема на децата в първи клас в общинските училища в Благоевград закъснява и това изключително много затруднява работата на директорите на учебните заведения. За това алармира в ефира на Радио Благоевград общинският съветник Василиса Валеова, председател на Комисията по образование, култура и вероизповедание към ОбС. Тя обясни,..

публикувано на 28.03.24 в 11:15

Втори СТЕМ център изграждат в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда

Със средства по Плана за развитие и устойчивост във всяко българско училище ще бъде изграден СТЕМ център. Направленията са пет – природни науки, математика и информатика, роботика и киберфизични системи, зелени и 3D технологии. В СУ „Св. св. Кирил и Методий“ Якоруда изграждат втори СТЕМ център по роботика и зелена енергия. „Ще направим една мини..

публикувано на 27.03.24 в 14:07

Рулетката с мандатите се завърта за втори път

В 15 часа днес държавният глава ще връчи папката с втория мандат на кандидат за министър-председател, номиниран от "Продължаваме промяната" – "Демократична България".  "С чиста съвест ще върнем папката празна", това обяви пред bTV съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков. Думите му идват часове преди връчването на втория проучвателен мандат на..

публикувано на 27.03.24 в 10:10

България и светът отбелязаха Часа на Земята

От Мадрид до Ханой и от Хелзинки до Кейптаун светът отбеляза Часа на Земята. За 18-а поредна година WWF направи милиони хора съпричастни към каузата за опазване на околната среда. Хиляди емблематични сгради изгасиха светлините за един час между 20:30 и 21:30, за да отдадат почит към природата и да изпратят послание към бизнеса, правителствата и..

публикувано на 25.03.24 в 13:22

Местна власт и бизнес ще развиват селски туризъм в село Ключ

Петричкото село Ключ има потенциал за развитието на селски туризим. В това са убедени кметът Македонка Иванова и представителите на местния туристически бизнес, които вече реализират различни идеи това да се  случи. Красивата природа, на скътаното в полите на планина Беласица населено място, богатата история на околността, свързана с цар Самуил и..

публикувано на 25.03.24 в 11:19

Емисиите от метан трябва да бъдат намалени с 30% до 2030 година

Метанът продължава да нараства в глобален мащаб, той е вторият по значение парников газ, отговорен за около 1/3 от повишението на глобалната температура. Най-съществени са емисиите в земеделието и енергийният сектор, както и от гниещи отпадъци.   „ Има цел за намаляването им с 30% до 2030 година, подписана още през 2021 година в Глазгоу в..

публикувано на 25.03.24 в 09:12

Деца от цялата страна очакват голямото Априлско състезание по четене с разбиране

През април – месецът на детската книга, образователната платформа Книговище кани децата от цялата страна да се включат в националното Априлско състезание по четене с разбиране. Онлайн съревнованието започва в 00.00 часа на 1 април на knigovishte.bg и ще продължи до 30 април. През своите детски профили в платформата децата решават..

обновено на 24.03.24 в 13:47