Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Операция със специален имплант спира прогреса на глаукомата

Операция със специален имплант, който е нов за България и засега се използва само в СОБАЛ „Пентаграм“, спира прогресията на глаукомата. Успеваемостта, която се постига с новия имплант е над 90%, което е най-добрия резултат, демонстриран досега в борбата с тази  болест, за която е известно, че каквото вземе не връща. „Това е нов имплант при оперативното лечение на глаукомата. Както знаете глаукомата преди всичко се лекува консервативно с капки, които компенсират вътреочното налягане, но има пациенти, при които капките са недостатъчни и тогава преминаваме към хирургичното лечение на глаукомата. Досега най-разпространената операция за глаукомата беше т.нар. класическа трабекулектомия, при която се правеше фистула между предната очна камера и субконюктивното пространство, за да може вътреочната течност да изтича и по този начин да се нормализира вътреочното налягане. Тъй като  това даваше сериозни усложнения, от много години науката работи за създаване на подходящи импланти за това заболяване,  които дозирано да  контролират изтичането на тази вътреочна течност, тъй като и прекомерно ниското вътреочно налягане не е желателно. От 3 години поставяме един микроглаукомен имплант, с който през отвор от 75 микрона става изтичане на течността от предната камера на окото в субконюктивното пространство. За създаването на този имплант е работено близо 30 години от финландска фирма“ – това обяви в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград офталмологът д-р Веселин Даскалов. Той поясни, че самата процедура е миниинвазивна, извършва се само под капкова анестезия и не налага престой в болница на пациента, който се поставя в отделение за еднодневна хирургия. Операцията продължава от 20 минути до половин час.


  Методът е подходящ при пациенти, които вече имат декомпенсация от консернвативното лечение/капките вече не им действат/, т.е. изчерпани са възможностите за консервативна терапия. Другото условие е, глаукомата да бъде  първична откритоъгълна. Над 80% от всички глаукоми са първични, откритоъгълни. Това показва статистиката в световен мащаб. България също не прави изключение. У нас около 85 000 са пациентите, диагностицирани с глаукома, като около 80% от тях са с първична откритоъгълна форма на заболяването,т.е. при тези пациенти новото лечение  би дало резултат. „Доскоро в правилата за лечение на глаукомата се казваше, че пациентът най-напред трябва да се  лекува с капки, след това с лазери, след това с хирургично лечение. Хирургичното лечение беше драстично и ефектът от него продължаваше от 5 до 8 години. Затова много от колегите избягваха хирургичното лечение на глаукомата. Но с въвеждането на микрохирургията при глаукомата, вече правилата за лечението й се променят и днес много хирурзи предпочитат ако не действат един или  два вида комбинирани капки, да се премине директно към  хирургична интервенция. За този имплант е необходима една дълбока предна камера, каквато е първичната откритоъгълна глаукома. Имаме пациенти, на които поставяме този имплант и при т.нар. рефрактерни глаукоми – т.е. глаукоми, които не се поддават нито на консервативно, нито на хирургично лечение и смело мога да твърдя,  че имаме успех“ – уточни офталмологът д-р Веселин Даскалов.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Събор в подкрепа на читалището в село Мурсалево

От десетилетия летният събор в село Мурсалево, община Кочериново, е чакано събитие за жителите. Всяка година пристигат гости от близо и далеч, а и много хора, чиито корени са от населеното място се завръщат. Това разказа в ефира на Радио Благоевград   Красимира Гешева, млада и активна като председател на местното читалище..

публикувано на 02.08.24 в 15:36

Доц. Арабаджиев: Имуноонкологията е възможност за успешно лечение на туморни заболявания

Преди броени дни Благоевград бе домакин на Лятно училище за онколози и имунолози. В залата на Американския университет най-утвърдените родни специалисти предадоха опит и знания на своите млади колеги. На форума лекарите обсъждаха последните актуалните теми от имуноонкологията, която през последните години дава все по-голяма надежда за успешно..

публикувано на 31.07.24 в 16:20

Петричкото село Ключ очаква много гости на събора

От незапомнени времена в петричкото село Ключ ежегодно се провежда традиционният събор, посветен на празника Илинден. Това е едно от най-големите и многолюдни събития в населеното място, което се почита както от местните хора, така и от много гости. „Отдавна, дедите и прадедите ни са решили на 2 август да бъде събора, когато по стар стил..

публикувано на 30.07.24 в 10:17

НУ „Яне Сандански“ в Разлог продължава с иновациите

От новата учебна година началното училище „Яне Сандански“ в Разлог ще продължи да въвежда иновации в образователния процес. Училището е иновативно още от откриването на първата процедура и вече седем години работи в посока позитивно образование и развитие на характера.  „Тази година отново кандидатствахме  и сме одобрени от МОН с иновацията..

публикувано на 30.07.24 в 10:11

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30