С присъединяването на Финландия към НАТО, по-скоро на Русия ще и бъде малко по-трудно да действа в региона на Прибалтика, коментира за Радио Благоевград доц. Искрен Иванов, експерт по международна сигурност и управление на конфликти. „Не мисля, че към този етап има опасност от инцидент по границата с Финландия“, каза експертът и поясни, че „в момента границата на НАТО се намира в състояние, което на езика на международните отношения наричаме „дилема на сигурността“. Или казано по друг начин в този конфликт има две страни: САЩ и Русия, като уравнението на дилемата на сигурността постановява, че когато една страна започне да трупа оръжие и започне да трупа ресурси в интерес на това да гарантира сигурността си, това автоматично намалява сигурността на другата страна, което пък води до реакция от нейна страна. Проблемът с такъв тип уравнения е, че те са особено чувствителни когато става дума за разполагане на ядрено оръжие, което крие опасност от ядрена ескалация“. И докато действа тази дилема на сигурността и докато има държави от източния фланг на НАТО, които са доста нетърпеливи да влязат в конфликт с Русия, „по-скоро аз съм песимист за край на войната в Украйна“.
Доц. доц. Искрен Иванов посочи, че най-уязвима на този етап остава Полша по две причини, „първо защото споделя сериозна граница на източния фронт с Русия и от друга страна, защото виждаме, че поведението на поляците става все по-настъпателно, все по-остро, реториката им става все по-крайна и като че ли има заинтересовани кръгове в самата Полша, които ги „сърбят ръцете“ да започнат война с Русия, без да си дават сметка, че това може да вкара Алианса във война“. Според експерта, докато липсва диалог между САЩ и Русия, между Русия и Запада, няма как тази война да спре. „Диалог не означава едната страна да падне на колене пред другата страна и да каже: изпълнявам исканията ви. Диалог означава каналите за комуникация да бъдат отворени и да се работи в посока предотвратяване на ескалацията, защото тя няма каква да бъде друга, освен ядрена, което ще вкара света в трета световна война. Ето защо е ключова ролята на Китай. Съвсем друг е въпросът, че Китай вече има позиция, мирен план, който представи, и сега Европа в лицето на председателя на ЕК и на френския президент са в Китай. От една страна хем искат Китай да съдейства, хем не им харесва този мирен план“, коментира доц. Искрен Иванов посещението на Председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и френския президент Еманюел Макрон в Китай и изрази надежда да „намерят консенсус, за да може тази ескалация да се избегне и тази дилема на сигурността отново да се върне в граници, в които може да бъде контролирана“.
Интервюто с доц. Искрен Иванов чуйте в звуковия файл.
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..