Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Радостина Михайлова:

Резултатите от вота са следствие на предизборното поведение на водещите партии

Снимка: личен архив

Начинът, по който политическите лидери стоят в общественото пространство преди поредните парламентарни избори, оказа огромно влияние върху резултатите на 2 април. На този вот именно резултатите очертаха редица интересни проблемни полета, които са силно обвързани с предизборното поведение на лидерите на водещите партии. Това заяви в ефира на Радио Благоевград д-р Радостина Михайлова, преподавател в катедра „Връзки с обществеността“ в ЮЗУ „Неофит Рилски“.

„Коалицията „ГЕРБ-СДС“ в последния момент изплува като първа политическа сила. Един политически мастодонт с 12-годишно управление успя да спечели този вот с два процента преднина пред една коалиция, която е с около двегодишна история. На мен това ми се струва твърде неубедителна победа“, смята д-р Михайлова.

Според нея, запазването на статуквото у нас до голяма степенн се дължи на медиите, които продължават да не задават важните въпроси за корупционните практики в управлението на Бойко Борисов.

„Но това лидерско присъствие на самия Борисов и периодичните победи на партията напомня на една токсична любовна връзка с избирателя. Става въпрос за ниско самочувствие на една нация, която не вярва, че е способна да прескочи познатото, болезнено статукво и да тръгне по нов път“, подчерта тя.

Радостина Михайлова коментира и резултат на ПП „Възраждане“.

„Тази партия много упорито наливаше, именно чрез медийните изяви на лидера си, това нужно на българина самочувствие, след като години наред на него му беше насаждано, че той е беден, че той е прост, че той е безнадежден, че живее в някаква територия, че неговото плачевно състояние са дължи на външни фактори“, коментира университетският преподавател.

Изборният резултата на коалицията „ПП-ДБ“ е логичен, макар и неочакван за двете формации.

„През отминалата кампания те демонстрираха невъзможността си да разговарят с обикновения българин за неговите конкретни проблеми. Те са твърде елитарни в поведение и послания. Това вещае и бъдещи проблеми за подкрепата за тях“, смята Радостина Михайлова.

Още от анализа на д-р Радостина Михайлова може да чуете на прикачения линк:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38

Проф. Лизбет Любенова: Нашето Възраждане започва именно като културно

В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":

публикувано на 22.12.24 в 20:16

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14