Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна Шестото издание на Дните на медийна грамотност

Развитието на медийната грамотност е стратегическа цел на Европейския съюз и като държава членка България е поела ангажимент в тази насока. Засега усилията не дават нужните резултати, българските граждани остават на едно от последните места в Европейския съюз по медийна грамотност според Индекса за медийна грамотност 2022 (Институт Отворено общество-София). Съвсем закономерен е и изводът на Евробарометър: българите сме по-силно изложени на дезинформация в сравнение със средното ниво за ЕС (55% са често изложени, срещу 28% за ЕС гражданите).„Липсата на традиция, на история в медийното образование отличава България от много други държави членки на ЕС. В едни много специфични условия, с много сериозни предизвикателства ние трябва да адресираме колкото се може по-бързо дефицитите, които има в обществото ни, които не са изграждани нито с образование,  нито чрез неформално учене“, коментира за Радио Благоевград Иглика Иванова от Коалицията за медийна грамотност. 

 Коалицията е организатор на ежегодната кампания „Дни на медийна грамотност“. Шестото ѝ издание започна на 15 март и ще продължи  седем месеца – 15 октомври.(https://dni2023.gramoten.li/).  Предвидени са обучения за възрастни хора, учители, ученици и студенти, популяризиране на съществуващи и публикуване на нови образователни ресурси, семинари и уебинари с чуждестранни експерти по медийна грамотност, изследователи и журналисти, национална кампания в медиите, популяризиране на методологиите и обучителните програми на Коалицията за медийна грамотност и на проектите на нейните членове. 

Стремим се да покрием един доста широк спектър, работим за изграждане на основни базови умения и знания, свързани с авторското право. Медийната грамотност, знаете, е свързана основно с критичното мислене, но творческото изразяване, този аспект на медийната грамотност е свързан със създаването на съдържание и е нещо, към което насочваме внимание. Ще представим и политиката, която се разработва в България за медийната грамотност“, каза още Иглика Иванова и посочи, че работят за това „гражданите да разбират значението на медиите и на медийната грамотност за самите себе си, за да можем в една много по-здрава публична сфера да отстояваме правата, ценностите си и да се развиваме като едно демократично общество.“

Интервюто с Иглика Иванова чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виолета Ставрева: Мина „Пирин“ беше нашият живот

Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25