Развитието на медийната грамотност е стратегическа цел на Европейския съюз и като държава членка България е поела ангажимент в тази насока. Засега усилията не дават нужните резултати, българските граждани остават на едно от последните места в Европейския съюз по медийна грамотност според Индекса за медийна грамотност 2022 (Институт Отворено общество-София). Съвсем закономерен е и изводът на Евробарометър: българите сме по-силно изложени на дезинформация в сравнение със средното ниво за ЕС (55% са често изложени, срещу 28% за ЕС гражданите).„Липсата на традиция, на история в медийното образование отличава България от много други държави членки на ЕС. В едни много специфични условия, с много сериозни предизвикателства ние трябва да адресираме колкото се може по-бързо дефицитите, които има в обществото ни, които не са изграждани нито с образование, нито чрез неформално учене“, коментира за Радио Благоевград Иглика Иванова от Коалицията за медийна грамотност.
Коалицията е организатор на ежегодната кампания „Дни на медийна грамотност“. Шестото ѝ издание започна на 15 март и ще продължи седем месеца – 15 октомври.(https://dni2023.gramoten.li/). Предвидени са обучения за възрастни хора, учители, ученици и студенти, популяризиране на съществуващи и публикуване на нови образователни ресурси, семинари и уебинари с чуждестранни експерти по медийна грамотност, изследователи и журналисти, национална кампания в медиите, популяризиране на методологиите и обучителните програми на Коалицията за медийна грамотност и на проектите на нейните членове.
„Стремим се да покрием един доста широк спектър, работим за изграждане на основни базови умения и знания, свързани с авторското право. Медийната грамотност, знаете, е свързана основно с критичното мислене, но творческото изразяване, този аспект на медийната грамотност е свързан със създаването на съдържание и е нещо, към което насочваме внимание. Ще представим и политиката, която се разработва в България за медийната грамотност“, каза още Иглика Иванова и посочи, че работят за това „гражданите да разбират значението на медиите и на медийната грамотност за самите себе си, за да можем в една много по-здрава публична сфера да отстояваме правата, ценностите си и да се развиваме като едно демократично общество.“
Интервюто с Иглика Иванова чуйте в звуковия файл.
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..