Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Горчев:

При рака на маточната шийка най-важна е ранната диагностика

Ракът  на маточната шийка е второто най-разпространено онкологично заболяване сред жените и в България. Причините са свързани с късното диагностициране и подценяване на профилактиката. В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград темата коментира чл.кор. проф. д-р Григор Горчев-дмн, акушер-гинеколог, онколог, хирург. По  думите му се наблюдава скок в честотата на заболяване от рак на маточната шийка, най-вече при млади жени.

  „Пикът се наблюдава през последните 1-2 години. Причината е ясна и се отчита от всички здравни институции – в годините на пандемия жените масово неглижираха своите оплаквания, заети с мисълта за COVID-19 и след 2 години фактите са налице – всеки ден диагностицираме по няколко случая. Програмата е запълнена месеци напред за оперативните процедури. Нещата са много серирозни“ – каза проф. Горчев. По думите му много деликатна е темата за рисковите групи за предракови изменения и рака на шийката на матката и времето за превръщане на предраковите лезии в рак. „През последните години имаше един бум с HPV-инфекцията, но се оказа, че не само тя е причината. В началото се смяташе като една от причините за рак на шийката на матката, но има и други причини, които все още  не са изяснени, така че не е основния фактор HPV инфекцията, убедени сме, не е основен. Важното за нас е да наблягаме на превенцията, на профилактиката, най-вече на ранната диагностика. Това става от опитни онколози, които притежават знания и умения и най-вече способности по отношение ранната диагностика на рак на маточната шийка, колпоскопски контрол. Когато се хване навреме, ние имаме успехи, но когато е в напреднала фаза – тогава вече е проблем.“


   Всяка жена може да установи дали е носител на човешкия папилома вирус с тестове. „НPV-тестове, които определят типизирането на НPV вируса и онкогените. При наличието на такива жените изпадат в паника,  но трябва да се знае много добре, че това не означава, че ще развият раково заболяване. Подчертавам, че наличието на онкогенни вируси не значи задължително раково заболяване. Жените трябва да бъдат спокойни, да се наблюдават от опитни онколози и във всеки един момент да се реагира, за да може да се коригира състоянието им.“

  Ако тестът е положителен проф. Горчев препоръчва жената да отиде непременно при опитен онколог, който да направи колпоскопски контрол на маточната шийка. По думите му това е един много надежден метод по отношение ранната диагностика на заболяването, което е изключително важно. Проф. Горчев е категоричен, че  колпоскопският  контрол е най-важен, но за съжаление пренебрегван от негови колеги, или не го владеят, което  е в минус на пациентите.


  Специалистът коментира и препоръката на Световната здравна организация за ваксинация срещу човешкия папилома вирус при момичета между 9 и 13-годишна възраст.

  „Светът е разделен  между „за“ и „против“ профилактиката чрез тази ваксина. Има страни, в които е задължителна, както в Австралия, в САЩ е препоръчителна, в някои страни от Западна Европа е задължителна, в други препоръчителна, но все пак се върви към ваксинотерапия. Но тя се прави при определени условия - само при момичета, които не водят полов живот, в противен случай се обезсмисля. Защото виждам, че понякога се поставя и на жени, които с в активна продуктивна възраст, които не са  HPV контаминирани, а се поставя  ваксината. При тях тази ваксина няма терапевтичен ефект, което трябва да се знае много добре. Трябва да  се спазват много добре имунизационните условия, но принципно  приветствам по отношение контролът на това заболяване.

   Според проф. Григор Горчев смисълът при рака на маточната шийта  е да не се стига до оперативна активност и даде конкретен пример. „Преди 8-9 години имах контакти с италиански екип от болница „Джемели“ в Рим -  на разменни начала -  те оперираха тук, след което аз отидох там. При нас за 4 дни имаше 12-13 жени, а когато аз отидох в Рим не можем да намерим 1 жена с такова заболяване, което говори за една стабилна профилакткика. Ние нямаме национална скринингова програма не  само за рак. Обществото е болно, да не пренасяме на политическа основа проблемът, но всичко оказва влияние. Хората са демотивирани, не мислят за себе си, а трябва да се обръща внимание на популационниня индекс на хората, защото те са важни и са  капиталът на държавата. Капиталът на България е българската жена, тя е високоинтелигентна, голяма част от жените имат високо кариерно развитие и трябва да обръщат внимание на личното си здраве, което е най-съществено и най- важно“.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

За 7 месеца в село Бураново: Здравен пункт, социална кухня, интерес от чужди инвеститори

Инвеститори от Обединеното кралство искат да купят училището, пансиона и киносалона в малкото кочериновско село Бураново, където населението е 150 души. Англичаните разбрали за селото от  гурбетчии от Бураново. Искат да покрият стадиона с изкуствена трева, с осветление и сонди. Училището ще стане хотел, а пансионът – ресторант. Направило им..

публикувано на 12.07.24 в 12:53

Николета Иванова: Един творец, който черпи вдъхновение от природата в Раненци

Тя е млад творец от Варна, избрала да отгледа децата си в кюстендилското село Раненци, вместо в морската столица на България. Обича да шие дрехи от естествени материи, които оцветява с природни багрила. Превърнала е старата плевня в свое творческо ателие, където посреща гости и съмишленици. Николета Иванова създава фейсбук страница „Живите места в..

публикувано на 12.07.24 в 12:32

Ахмед Вранчев: ДПС ще се върне към нормалността, принципите и ценностите си

До късно снощи продължиха заседанията на общинските съвети на ДПС в знакови общини на Благоевградска област. Колективните органи по места са приели декларации в подкрепа на призива на почетния председател на партията Ахмед Доган.  Вчера преди обед народният представител Ахмед Вранчев депозира заявление в парламента, че напуска групата на..

публикувано на 12.07.24 в 11:13

Какви ще бъдат приоритетите на новата група в ЕП - "Европа на суверенните нации"

Евродепутатът от "Възраждане" Петър Волгин, който до скоро бе водещ на предаването "Политически Некоректно" по БНР, става говорител на нова парламентарна група - "Европа на суверенните нации".  Това стана ясно през седмицата от публикация на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов във Фейсбук.  Костадинов пише още, че 25 евродепутати от 8 държави..

публикувано на 12.07.24 в 11:09

“В сърцето на Граово” се събират животновъди и производители от цялата страна

В края на седмицата ще се проведе Шестото издание на Църногорския събор “В сърцето на Граово”. На поляните край манастира над брезнишкото село Гигинци ще бъде представена над 20-часова фолклорна програма. Предвидени са много изненади за гостите, срещи, ателиета, фермерски пазари, на които ще бъде показано всичко най-добро от труда на животновъдите..

публикувано на 11.07.24 в 10:31

Банско се справя с бездомните кучета с насърчаване на осиновяването

Перманентната кампания на Община Банско за осиновяване на бездомни кучета донесе радост в още едно семейство. Синът на сем. Дурчови вече си има четириног приятел, за когото обещава да се грижи сам и да го води навсякъде със себе си. Кампанията Осинови ме: БезДОМен или ДОМашен - ти решаваш! стартира в края на миналата година. „Три..

публикувано на 10.07.24 в 14:41

Цветанка Гаврилова: Мечтая България да бъде домакин на световен танцов конкурс

Мечтая България да бъде домакин на световен танцов конкурс. Имаме всички дадености за това – отношение към танцовото изкуство и много талантливи деца и млади хора. Страната ни показа изключително присъствие на Световната танцова купа в Прага, състезание, което си е извоювало славата на лятна танцова олимпиада. Това заяви д-р Цветанка Гаврилова,..

публикувано на 10.07.24 в 12:44