Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Камен Рикев: Учим се от филологическите издания на ЮЗУ

В рамките на проекта „Иновативно образование в хуманитарни и социални науки чрез цифрова трансформация и модернизация на учебните програми“ Университетът „Мария Кюри Склодовска“ бе домакин на научен семинар с участието на преподаватели от Филологическия факултет на ЮЗУ "Неофит Рилски“ в Благоевград, координиран от неговия декан проф. Магдалена Панайотова и в Люблин от д-р Камен Рикев. Университетът "Мария Кюри-Склодовска“ е асоцииран партньор на Югозападния университет „Неофит Рилски“ - Благоевград, на Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“  и Софийския университет „Св. Климент Охридски“. 

„С огромно задоволство мога да кажа, че имаме страхотно  и много ефективно сътрудничество на ниво международни проекти,  преподавателски контакти, на ниво научен обмен. Много харесвам филологическите, хуманитарните  издания като  „Езиков свят“, „Балканистичен форум“, от които ние се учим. Контактите с колегите от Благоевград са много мили и ценни“, сподели за Радио Благоевград  д-р Камен Рикев - български лектор в катедрата по славянско езикознание на университета в Люблин, който преди броени дни бе гост на Филологическия факултет на ЮЗУ.

 „Популяризацията на България е мое лично дело, аз като българин, като човек с мои лични разбирания, ми е много приятно,  когато успея да предам някакво топло чувство към България, някаква добра, актуална информация за моята родина“, каза още д-р Рикев и посочи, че българистиката в Полша е „на изключително равнище: няколко университета развиват интерес към българистиката и самите поляци - българисти, мога да кажа, че са на много добро, завидно  професионално равнище“. 

Д-р Рикев припомни, че Люблин е на 96 км от границата с Украйна и на 140-150 км от границата с Беларус. „Отношението на полското общество е категорично еднозначно: имаме агресор, имаме жертва, имаме страдащи хора, а поляците са народ, който през целия 20-и век е утвърдил понятието солидарност“, подчерта д-р Рикев във връзка с войната в Украйна, огромната бежанска вълна в Полша, впечатляващата организираност на полските институции и гражданското общество, подкрепата, която получават бягащите от войната хора. 

Интервюто  с д-р Камен Рикев чуйте в звуковия файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38

Проф. Лизбет Любенова: Нашето Възраждане започва именно като културно

В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":

публикувано на 22.12.24 в 20:16