Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Агнешкото скача, но в тавата“

Заради непродадените български агнета по Великден, фермерите няма да вдигат цената на агнешкото месо за предстоящия Гергьовден. Напротив, очаква се то да се продава по-евтино, съобщи за Радио Благоевград Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

На въпрос: Скача ли агнешкото, той отговори:

„Агнешкото скача, но в тавата. Няма да има покачване на цената на агнешкото повече от тази по Великден, напротив, дори ще има на места и намаление на тази цена. Очаква се потреблението по Гергьовден да бъде наполовина по-малко от това по време на великденските празници, виждате вноса какви бели направи по Великден, така че сега овцевъдите ще искат по-скоро да се освободят от всички налични животни. Това до голяма степен определя и по-ниската цена, на която те ще продават“, коментира Симеон Караколев.

Очакванията му са цената на живото тегло на едро да бъде около 8 лева, на дребно - около 10 лева за килограм. В търговската мрежа цените в момента са около 20-24 лева за килограм, възможно е да се запазят и за Гергьовден. Според животновъда, засиленият граничен контрол на вносно агнешко по Великден, не е бил ефективен. Той коментира и изявление на представител на Областната дирекция по безопасност на храните в Благоевград, направено в нашия ефир преди великденските празници, че няма засечени македонски агнета с български печат.

„Аз твърдя, че тогава имаше десетки хиляди виртуални животни. От Агенцията по храните излизат и оборват твърденията ми, че било грешка. В един момент се оказва, че не е грешка, в резултат на множеството проверки. Аз казвам, че македонско агнешко залива пазара и става българско, излиза Агенцията и казва, че няма такова нещо, а излиза, че има такова нещо. Докато не се налагат „солени глоби“ за подобни нарушения, този проблем няма да бъде решен“, категоричен е председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

Според Симеон Караколев, това е и една от причините в България да няма производство и ако не спре тази тенденция, фалитите на фермерите ще продължат, а ние ще се превърнем в „консуматорска нация“.

От 6 до 8 май, на Петропавловските поляни край Арбанаси, ще се проведе поредният Национален събор на овцевъдите, който се превръща в най-голямото животновъдно събитие на открито в България. Очаква се, посетителите тази година да бъдат над 200 хиляди. Новото тази година е подготвената специалната изложба, в която ще бъдат показани всички аспекти на животновъдството в творчеството на поети, художници, музиканти и изпълнители.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Симеон Караколев:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Доц. Арабаджиев: Имуноонкологията е възможност за успешно лечение на туморни заболявания

Преди броени дни Благоевград бе домакин на Лятно училище за онколози и имунолози. В залата на Американския университет най-утвърдените родни специалисти предадоха опит и знания на своите млади колеги. На форума лекарите обсъждаха последните актуалните теми от имуноонкологията, която през последните години дава все по-голяма надежда за успешно..

публикувано на 31.07.24 в 16:20

Петричкото село Ключ очаква много гости на събора

От незапомнени времена в петричкото село Ключ ежегодно се провежда традиционният събор, посветен на празника Илинден. Това е едно от най-големите и многолюдни събития в населеното място, което се почита както от местните хора, така и от много гости. „Отдавна, дедите и прадедите ни са решили на 2 август да бъде събора, когато по стар стил..

публикувано на 30.07.24 в 10:17

НУ „Яне Сандански“ в Разлог продължава с иновациите

От новата учебна година началното училище „Яне Сандански“ в Разлог ще продължи да въвежда иновации в образователния процес. Училището е иновативно още от откриването на първата процедура и вече седем години работи в посока позитивно образование и развитие на характера.  „Тази година отново кандидатствахме  и сме одобрени от МОН с иновацията..

публикувано на 30.07.24 в 10:11

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24