Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емилия Лисичкова: Читалищата създават пространство за бъдеще

Снимка: https://www.agora-bg.org/

Завърши XIII-то издание на конкурса „АГОРА 2022“, който организира неправителствената организация „Активни Граждански Общности за Развитие и Алтернатива“ – АГОРА. Конкурсът се провежда в партньорство със Софийския университет „Климент Охридски", Народното читалище „Братство 1869" – град Кюстендил, Народното читалище „Обединение 1913" - град Кърджали и с подкрепата на  Министерството на културата. „Конкурсът АГОРА е плод на нашата безспорна любов към читалищата, вярата в бъдещето и в перспективите на тази организация. С конкурса АГОРА искаме да покажем различни модели, с които съвременното читалище работи. Това е една сцена, едно пространство, което показва иновациите, новото, различното, показва опитите и усилията на читалищата да намерят нови пътища и посоки в своето развитие“, сподели за Радио Благоевград Емилия Лисичкова, основател и председател на АГОРА.

Тази година участниците в конкурса са 40 от цялата страна, които се състезаваха за наградите в пет категории: „Общност в развитие”,  „Солидарност и хуманност”, „Изкуство и култура за развитие“, „Перспективи за израстване”, „Най-продуктивно партньорство“. Победителите можете да научите на: http://www.agora-bg.org/bg/news.html?newsid=789).

Сред наградените читалища са НЧ "Просвета - 1908" - село Баня, община Разлог, което бе отличено от Софийският университет с грамота  „Наследство БГ" за съхраняване на културното наследство. А журито на конкурса поощри със специалната награда „Ново начало” инициативата на НЧ "Самообразование - 1925" – село Бобораци, община Радомир за възстановяване дейността на читалището в селото.  

Работим с читалища с твърдата вяра и убеденост в потенциала, който те имат, да бъдат съвременна, модерна, актуална организация на общността. Организация, която да бъде чувствителна към потребностите на хората,  да ги събира, да прави моста между миналото и бъдещето, да свързва поколенията,  която създава пространство за бъдеще“, каза още Емилия Лисичкова и подчерта, че посоките, в които читалищата могат да се развиват, са много, защото и предизвикателствата са много големи. „И за да бъдеш актуален, трябва  да тичаш с тях, в много случаи трябва да ги изпреварваш“.

Интервюто с Емилия Лисичкова чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говорещата азбука - глаголицата

Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на  говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

"Слънчевите деца" на България: родени победители

Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..

публикувано на 29.11.24 в 14:39

"Да влезеш в обувките на Дядо Коледа", като зарадваш дете в нужда

В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..

публикувано на 29.11.24 в 13:09

ИТ секторът в България: Как „Наградите на БАИТ“ насърчават иновациите

Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..

публикувано на 29.11.24 в 12:31

История, лидерство и бъдеще в новата книга на Тома Биков

Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..

публикувано на 29.11.24 в 11:41
Калоян Методиев

Калоян Методиев за фалшивите избори и системния провал на политическата класа

В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза.  Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..

публикувано на 29.11.24 в 11:25
Емил Радев

Исторически момент за България: евродепутатът Емил Радев за присъединяването ни към Шенген

Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП и зам.-председател на правната комисия в Европейския парламент, Емил Радев, коментира в интервю за Радио Благоевград очакваното решение на Съвета на ЕС за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Според него това е „исторически момент“, който ще донесе значителни ползи за бизнеса, туристите и цялото..

публикувано на 29.11.24 в 11:14