Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имунизацията е най-добрата защита срещу тетануса

Гл. ас.д-р Магдалена Баймакова от Първа инфекциозна клиника във Военномедицинска академия-София коментира заболяването тетанус в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“ на БНР-Радио Благоевград.

Кой причинява тетануса?

  „Тетанусът е ваксинопредотвратимо заболяване, като човекът не е заразен за околните. Причинява се от т.нар. патоген Clostridium tetani и е грамположителен подвижен бактерий, който има способността да образува спори. Почвата е основен резервоар на патогена.“

Симптоми, инкубационен период

Инкубационният период е различен, в зависимост от клиничната форма на заболяването. Генарализираната форма обхваща цялото тяло или локализираната инфекция. Като разновидност на генерализираната форма е неонаталния тетанус. От групата на локализираните можем да отделим засягането в областта на главата на цефалгичната форма. Инкубационният период е от 3 до 21 дни. При възрастните се наблюдават леки неразположения, най-често в областта на нараняването, където проникват спорите, напрежение, дискомфорт, мравучкане. Но най-характерното и ориентира при поставяне на диагнозата, са спазмите на мускулатурата, напрежение на дъвкателната мускулатура, затруднения при отварянетона устата. Наблюдава се спазъм на мимическата мускулатура, при което лицето придобива характерен израз наречен печална усмивка. При бебетата се нарушава сукателния рефлекс. Постепенно тези спазми се разпространяват надолу по тялото, обхващайки дихателната мускулатура, гърчова симптоматика. Описани са най-високите фебрилни състояния до 42 градуса.


Поставяне на диагноза

Тетанусът е заболяване, при което ориентирът е клиничната картина. Достатъчни са данните на епидемиологичната анамнеза, наличието на нараняване, на входна врата, откъдето е постъпил патогенът и имунизационния статус на пациента.

Лечение на тетанус

Тетанусът е ваксинопредотвратимо заболяване, налична е високоимуногенна и безвредна ваксина, тя е включена активно в имунизационния календар. Единственият начин за превенция на тетануса е поставянето на ваксина. Лечението се провежда в болнични условия с човешки  гама-глобулин или противотетаничен серум, с който се неутрализира постъпили и циркулиращи в организма токсини. В допълнение към етиологичното лечение се включват и определени групи антибактериални медикаменти, както и реанимационни грижи.

  Важно е да се знае, че низшите спори са разпространени навсякъде около нас. Основен резервоар е почвата, откъдето се заразяват различни повърхности, предмети,  храни. Спорите попадат в почвата основно от тревопасните животни, в чийто гастроентестинален тракт се намират вегетативните форми. Чрез изпражненията попадат в околната среда. Пронивкайки чрез наранената кожа и лигавица, за спорите се създават благоприятни условия. В дълбоките прободни рани с некротични тъкани се отделя токсина.


  Превенция

   Имунизацията е най-добрата защита срещу тетануса. Общопрактикуващите лекари следят контингента, който трябва да бъде реимунизиран, за да има протекция. Препоръките на Световната здравна организация: при навършване 1 година на кърмачетата трябва да се направи първи курс, състоящ се от три дози ваксина. В юношеска възраст се правят реваксинации, като целта е да се получат общо 6 дози. След 25-та  година, на всеки 10 години общопрактикуващият лекар поставя бустерна инжекция. Ако определени хора са пропуснали този период, ако бременната жена няма завършен пълен ваксинационен курс – не е проблем да бъдат ваксинирани. Пропусналите трябва навреме да изпълнят тези указания. При настъпване на различни травматични нарянявания.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници . За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма. „ Горещниците са в..

публикувано на 15.07.24 в 10:30

Венцислав Венев: Елате на първия Национален туристически фестивал

От 19 до 21 юли 2024 година на емблематичната за българския планински туризъм „Меча Поляна“  в подножието на връх Мальовица ще се проведе първото издание на Националния туристически фестивал. Организатор е Българският туристически съюз  с подкрепата на Община Самоков, Националния парк ”Рила”, Министерството на спорта и курортния комплекс..

публикувано на 15.07.24 в 10:12

За 7 месеца в село Бураново: Здравен пункт, социална кухня, интерес от чужди инвеститори

Инвеститори от Обединеното кралство искат да купят училището, пансиона и киносалона в малкото кочериновско село Бураново, където населението е 150 души. Англичаните разбрали за селото от  гурбетчии от Бураново. Искат да покрият стадиона с изкуствена трева, с осветление и сонди. Училището ще стане хотел, а пансионът – ресторант. Направило им..

публикувано на 12.07.24 в 12:53

Николета Иванова: Един творец, който черпи вдъхновение от природата в Раненци

Тя е млад творец от Варна, избрала да отгледа децата си в кюстендилското село Раненци, вместо в морската столица на България. Обича да шие дрехи от естествени материи, които оцветява с природни багрила. Превърнала е старата плевня в свое творческо ателие, където посреща гости и съмишленици. Николета Иванова създава фейсбук страница „Живите места в..

публикувано на 12.07.24 в 12:32

Ахмед Вранчев: ДПС ще се върне към нормалността, принципите и ценностите си

До късно снощи продължиха заседанията на общинските съвети на ДПС в знакови общини на Благоевградска област. Колективните органи по места са приели декларации в подкрепа на призива на почетния председател на партията Ахмед Доган.  Вчера преди обед народният представител Ахмед Вранчев депозира заявление в парламента, че напуска групата на..

публикувано на 12.07.24 в 11:13

Какви ще бъдат приоритетите на новата група в ЕП - "Европа на суверенните нации"

Евродепутатът от "Възраждане" Петър Волгин, който до скоро бе водещ на предаването "Политически Некоректно" по БНР, става говорител на нова парламентарна група - "Европа на суверенните нации".  Това стана ясно през седмицата от публикация на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов във Фейсбук.  Костадинов пише още, че 25 евродепутати от 8 държави..

публикувано на 12.07.24 в 11:09

“В сърцето на Граово” се събират животновъди и производители от цялата страна

В края на седмицата ще се проведе Шестото издание на Църногорския събор “В сърцето на Граово”. На поляните край манастира над брезнишкото село Гигинци ще бъде представена над 20-часова фолклорна програма. Предвидени са много изненади за гостите, срещи, ателиета, фермерски пазари, на които ще бъде показано всичко най-добро от труда на животновъдите..

публикувано на 11.07.24 в 10:31