Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ново начало за читалището в село Бобораци

Читалище "Самообразование - 1925" в радомирското село Бобораци пази спомена за богата и разностранна дейност. Но трудните години след демократичните промени направо спират неговата работа.  През 1998 година е направен опит да бъде съживено, но ентусиазмът стига само за две години. Така след 2000-та година село Бобораци няма работещо читалище.

Вдъхновени от успеха на една дарителска кампания, която организирахме през лятото на 2021 година за събиране на средства за реставрация на храма в селото ни, който е на 155 години, решихме да  възстановим и дейността на читалището. Започнахме с едно импровизирано учредително събрание, на което получихме 82 молби за членство, при 65 постоянно живеещи в селото. И взехме решение на 27 август да организираме благотворително събитие „В Бобораци на мегдана“, но този път за набиране на средства за възстановяване на дейността на читалището“, разказа за Радио Благоевград председателят на читалището Гергана Пенева.Със събраните средства ремонтират едно помещение в сградата на читалището и на 17 декември организират първото тържество за Коледа. Успяват да пререгистрират читалището, да го впишат  в регистрите на Министерството на културата, а през май 2023 година то получи  специалната награда „Ново начало” в  националния  конкурс „АГОРА“ за най-успешни инициативи, реализирани от българските читалища. „Радваме се на подкрепата на цялата местна общност и с усилията на всички се стараем да превърнем читалището в място за културни инициативи, в център за развитие на общността, както и да засилим ролята на общността в решаването на местни проблеми и подкрепа на обществени каузи“, каза още Гергана Пенева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55

Добра реколта от мед добиват вече пчеларите

С месец по-рано от обичайното, пчеларите започнаха да добиват мед още от началото на месец юли. Така е и в Благоевградско. Според дългогодишния пчелар Стойо Мудев, това се дължи на времето, което тази година върви с месец напред. Неговият пчелин се намира в Балкана, под курорта „Бодрост“ край Благоевград, в местността „Славово“. Други години..

публикувано на 17.07.24 в 15:20

Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници . За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма. „ Горещниците са в..

публикувано на 15.07.24 в 10:30

Венцислав Венев: Елате на първия Национален туристически фестивал

От 19 до 21 юли 2024 година на емблематичната за българския планински туризъм „Меча Поляна“  в подножието на връх Мальовица ще се проведе първото издание на Националния туристически фестивал. Организатор е Българският туристически съюз  с подкрепата на Община Самоков, Националния парк ”Рила”, Министерството на спорта и курортния комплекс..

публикувано на 15.07.24 в 10:12