Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да виждаш смисъл в земеделието, въпреки трудностите

Едва ли има човек, който не обича картофки, а Исуф Низамов от гоцеделчевското село Огняново е човекът с най-вкусните картофи. От 7 години се занимава със земеделие.  

Исуф Низамов и съпругата му обработват около 100 декара с картофи.  Имат двама сина, но те нямат интерес, помагат само когато се наложи. Единият се е насочил към ИТ сектора, а другият във фирма за мебели.

„Земеделието е трудна работа и все по-малко хора се захващат с него“, смята производителят.

Доволен е, че миналата година държавата ги подкрепила заради Ковид и войната в Украйна.

Не участва по европроекти, защото има много спънки, а държавата трябва да помисли как по-лесно да стават нещата.

По отношение на пазарите Низамов няма проблеми. „Един картоф не ми е останал. Има хора, които само се оплакват, но те или вдигат много цената, или продукцията не им е качествена", категоричен е производителят.

И въпреки трудностите е доволен и вижда смисъл в земеделието. Досегът със земята му носи сила и удовлетворение. Ядосва се, че прекупвачите в България печелят много повече от този, който произвежда, което за него не е нормално.

„Работа има за всички. Земята си е била тук милиони години и няма къде да иде. Само да сме живи и здрави, и да работим“, пожела си Исуф Низамов. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38

Проф. Лизбет Любенова: Нашето Възраждане започва именно като културно

В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":

публикувано на 22.12.24 в 20:16

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00