Пътят на храната от полето до потребителите бе акцентът на Втория земеделски форум “От фермата до твоята трапеза”, който се проведе през почивните дни в Сандански. Изложението бе открито от новия земеделски министър Кирил Вътев, който бе впечатлен както от изложените земеделски продукти, така и от усилията на стопаните да покажат добрите земеделски практики, с които България може да се гордее, като добре развита аграрна държава, макар и в миналото.
„Това е истината и това ще бъде новата политика на Министерството на земеделието и храните, защото силата тръгва от долу нагоре“ - каза в разговор със земеделските стопани новият земеделски министър Кирил Вътев. С него се срещна и Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която също участваше в изложението със своите пчелни продукти. Тя сподели, че по-различното в тазгодишното изложение е възможността на производители не само да промотират, но и да продават своята продукция.
„Тази година в Сандански хората имаха възможност да опитат и да си закупят от нашите продукти. Те бяха впечатлени от това, което им предлагаме и разказваме за пчелните продукти. За нас също беше много интересно, защото имахме директен контакт с клиента. За мен беше много ценно, че аз мога да разкажа за произхода на продуктите, за какво са полезни и как могат да ги употребяват“, сподели за Радио Благоевград Ралица Петкова.
По думите й, форумът е бил много добре организиран, защото през други години също е имало подобни изложения, но ефектът от тях вече е видим и в област Благоевград. Когато се скъсява дистанцията на храната от полето до трапезата, хората имат възможност да научат повече за полезността на храната и начина, по който е произведена. Така се дава възможност и за по-голяма изява на всеки земеделски производител.
„Това е един стимул за всеки производител, да се развива и да върви напред. Това коментирахме и със земеделския министър Кирил Вътев, с когото лично разговарях. Говорихме за проблемите и нуждите в Сектор „Земеделие“. Той пое ангажимент, че новото правителство ще работи в тази насока, ние производителите да имаме постоянни и сигурни пазари. Това е човекът, който е работил в сферата на хранителната промишленост, познати са му проблемите и той пое ангажимент да работи за тяхното отстраняване. Надяваме се, това да се случи“, коментира още дамата пчелар от Благоевград
Според Ралица Петкова, за да върне България мястото си в челните позиции на развитите аргарни държави в Европа, трябва да се подпомагат земеделските стопани, да продължават да произвеждат и да се развиват в селското стопанство. С помощта на държавата това може да се случи по-бързо.
„Трябва да се възроди интересът към българското производство. Надяваме се, че Министерството на земеделието и храните ще работи активно в тази посока, а ние производителите, знаем как да работим, просто трябва да ни се даде шанс това да се случи, а не да се обезкуражаваме“, допълни Ралица Петкова.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Ралица Петкова.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..