Пътят на храната от полето до потребителите бе акцентът на Втория земеделски форум “От фермата до твоята трапеза”, който се проведе през почивните дни в Сандански. Изложението бе открито от новия земеделски министър Кирил Вътев, който бе впечатлен както от изложените земеделски продукти, така и от усилията на стопаните да покажат добрите земеделски практики, с които България може да се гордее, като добре развита аграрна държава, макар и в миналото.
„Това е истината и това ще бъде новата политика на Министерството на земеделието и храните, защото силата тръгва от долу нагоре“ - каза в разговор със земеделските стопани новият земеделски министър Кирил Вътев. С него се срещна и Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която също участваше в изложението със своите пчелни продукти. Тя сподели, че по-различното в тазгодишното изложение е възможността на производители не само да промотират, но и да продават своята продукция.
„Тази година в Сандански хората имаха възможност да опитат и да си закупят от нашите продукти. Те бяха впечатлени от това, което им предлагаме и разказваме за пчелните продукти. За нас също беше много интересно, защото имахме директен контакт с клиента. За мен беше много ценно, че аз мога да разкажа за произхода на продуктите, за какво са полезни и как могат да ги употребяват“, сподели за Радио Благоевград Ралица Петкова.
По думите й, форумът е бил много добре организиран, защото през други години също е имало подобни изложения, но ефектът от тях вече е видим и в област Благоевград. Когато се скъсява дистанцията на храната от полето до трапезата, хората имат възможност да научат повече за полезността на храната и начина, по който е произведена. Така се дава възможност и за по-голяма изява на всеки земеделски производител.
„Това е един стимул за всеки производител, да се развива и да върви напред. Това коментирахме и със земеделския министър Кирил Вътев, с когото лично разговарях. Говорихме за проблемите и нуждите в Сектор „Земеделие“. Той пое ангажимент, че новото правителство ще работи в тази насока, ние производителите да имаме постоянни и сигурни пазари. Това е човекът, който е работил в сферата на хранителната промишленост, познати са му проблемите и той пое ангажимент да работи за тяхното отстраняване. Надяваме се, това да се случи“, коментира още дамата пчелар от Благоевград
Според Ралица Петкова, за да върне България мястото си в челните позиции на развитите аргарни държави в Европа, трябва да се подпомагат земеделските стопани, да продължават да произвеждат и да се развиват в селското стопанство. С помощта на държавата това може да се случи по-бързо.
„Трябва да се възроди интересът към българското производство. Надяваме се, че Министерството на земеделието и храните ще работи активно в тази посока, а ние производителите, знаем как да работим, просто трябва да ни се даде шанс това да се случи, а не да се обезкуражаваме“, допълни Ралица Петкова.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Ралица Петкова.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..