Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчеларят Ралица Петкова: Да възродим родното земеделие

Пътят на храната от полето до потребителите бе акцентът на Втория земеделски форум “От фермата до твоята трапеза”, който се проведе през почивните дни в Сандански. Изложението бе открито от новия земеделски министър Кирил Вътев, който бе впечатлен както от изложените земеделски продукти, така и от усилията на стопаните да покажат добрите земеделски практики, с които България може да се гордее, като добре развита аграрна държава, макар и в миналото.

„Това е истината и това ще бъде новата политика на Министерството на земеделието и храните, защото силата тръгва от долу нагоре“ - каза в разговор със земеделските стопани новият земеделски министър Кирил Вътев. С него се срещна и Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която също участваше в изложението със своите пчелни продукти. Тя сподели, че по-различното в тазгодишното изложение е възможността на производители не само да промотират, но и да продават своята продукция.

„Тази година в Сандански хората имаха възможност да опитат и да си закупят от нашите продукти. Те бяха впечатлени от това, което им предлагаме и разказваме за пчелните продукти. За нас също беше много интересно, защото имахме директен контакт с клиента. За мен беше много ценно, че аз мога да разкажа за произхода на продуктите, за какво са полезни и как могат да ги употребяват“, сподели за Радио Благоевград Ралица Петкова.

По думите й, форумът е бил много добре организиран, защото през други години също е имало подобни изложения, но ефектът от тях вече е видим и в област Благоевград. Когато се скъсява дистанцията на храната от полето до трапезата, хората имат възможност да научат повече за полезността на храната и начина, по който е произведена. Така се дава възможност и за по-голяма изява на всеки земеделски производител.

„Това е един стимул за всеки производител, да се развива и да върви напред. Това коментирахме и със земеделския министър Кирил Вътев, с когото лично разговарях. Говорихме за проблемите и нуждите в Сектор „Земеделие“. Той пое ангажимент, че новото правителство ще работи в тази насока, ние производителите да имаме постоянни и сигурни пазари. Това е човекът, който е работил в сферата на хранителната промишленост, познати са му проблемите и той пое ангажимент да работи за тяхното отстраняване. Надяваме се, това да се случи“, коментира още дамата пчелар от Благоевград

Според Ралица Петкова, за да върне България мястото си в челните позиции на развитите аргарни държави в Европа, трябва да се подпомагат земеделските стопани, да продължават да произвеждат и да се развиват в селското стопанство. С помощта на държавата това може да се случи по-бързо.

„Трябва да се възроди интересът към българското производство. Надяваме се, че Министерството на земеделието и храните ще работи активно в тази посока, а ние производителите, знаем как да работим, просто трябва да ни се даде шанс това да се случи, а не да се обезкуражаваме“, допълни Ралица Петкова.

Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Ралица Петкова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21