Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба за железопътната линия София-Кюстендил-Скопие

Повече от 100 години се говори за изграждането на ж.п. линията София- Кюстендил-Скопие. Започната е още по времето на Османската империя. Фотографии от преди 120 години доказват началото на строежа. С тези фотографии и направени снимки в по-ново време доказват необходимостта от ж.п. линия между две съседни Балкански държави.

Историкът доц. д-р Ангел Джонев е събрал историята в снимки. В интервю за Радио Благоевград той обясни, че преминал дори и пеша тези 369 км. Ако говорим за използването на средства - те са много малко за една страна, а срокът, необходим за изграждането на линията е около 3 – 4 години. Този  срок отдавна е изтекъл, но забавянето е причина от добавянето на политическите проблеми, които ни съпътстват почти непрекъснато и се натрупват.

Голяма част от трасето от българска страна е готово. Направени са и част от тунелите и те се разрушават от времето. Направени са до около 1944-та година. Хората от района използват трасето за придвижване. През годините се работи по трасето от македонска страна. Историкът доц. д-р Ангел Джонев е събрал фотографиите в изложбата „Железопътната линия София- Кюстендил-Скопие - дългият път на една идея“. Тя бе и повод за разговора на Иван Лазов с Ангел Джонев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Електроцентралите в Югозападна България продължават работата си

Електроцентралите в Югозападна България продължават работата си. Това каза в интервю за Радио Благоевград  Марио Нинов, председател на Националния стачен комитет на КТ „Подкрепа“. Информацията идва на фона на новините, че в ТЕЦ „Марица Изток 3“ са започнали съкращения на специалисти. 80 души в края на миналата седмица са получили своите..

публикувано на 15.05.24 в 12:47

Директорът на ПМГ „Яне Сандански“ с наградата „Св.Иван Рилски“

Наградата „Свети Иван Рилски“ се връчва ежегодно от Министерството на науката и образованието  на директори на училища  за високи постижения и принос в развитието на образователното дело.По традиция церемонията по награждаване е в Рилския манастир  в Деня на светите равноапостолни Кирил и Методий  – 11 май.  През тази година голямата награда..

публикувано на 15.05.24 в 09:36

Пътят към красотата започва от сърцето, където се раждат мечтите

Красотата, създадена от пловдивчанката Слава Балджиева  докосва душата и сърцето в мига, в който я видиш. Авторските ѝ пана  с фолклорни мотиви греят с пъстрите си цветове -  съчетали в себе си талант, естетика, традиция и дух, много труд. Тя е художник-приложник, превърнала е художественото тъкачество в смисъл на  живота си, член е на Задругата..

публикувано на 13.05.24 в 14:07

2024 година - повратна точка за съдебните дела, свързани с климата

На 9-ти април 2024 година Европейският съд по правата на човека в Страсбург постанови решение по група знакови дела, свързани с изменението на климата, като осъди Швейцария за "бездействие по отношение на климата" * . Решението, в обем близо 600 страници, изпраща важни послания, а последствията от него коментира за Радио Благоевград Ремина..

публикувано на 13.05.24 в 10:29

Специалисти от различни области изследват условията на труд и нивото на благополучие на работещите в затвори

Специалисти от различни области ще изследват благосъстоянието и благополучието на работещите в пенитенциарните заведения. Това коментира доц. д-р Наташа Ангелова, ръководител на катедра “Психология” към ЮЗУ “Неофит Рилски” - Благоевград и ръководител на проект към Фонд Научни изследвания от програма “Фундаментални научни изследвания”  на тема..

публикувано на 13.05.24 в 09:30

ДФГ "Джумайчета" посреща 15-ти рожден ден

Част от представителите на Детска фолклорна формация „Джумайчета“ към Читалище „Н. Вапцаров- 1866г.“- Благоевград с ръководител Иван Кацарски гостува на предаването „Неделя у дома“. Повод за срещата в ефира на Радио Благоевград е 15-ти рожден ден, който „Джумайчета“ ще отпразнуват само след броени дни. Фолкорната формация подготвя празничн..

публикувано на 12.05.24 в 15:44

Бусинска сръчкотилница - младо семейство възражда грънчарството в Трънско

Китното трънско село Бусинци посреща все повече туристи заради прекрасната възможност да се запознаят с една забравена традиция, която отново оживява пред очите им. Любознателните гости се отбиват в „Бусинската сръчкотилница“ на Стефка Бонева. Тя и нейният съпруг се завръщат към корените си и живота на село, като  възраждат с много енергия и..

публикувано на 09.05.24 в 13:48