Граничният пункт между България и Северна Македония „Станке Лисичково“ дочака времето да бъде изцяло обновен. Хубавото е, че най-накрая започна изпълнението на проекта за неговата реконструкция и разширяване, лошото е, че чакането продължи 25 години.
Граничният пункт „Станке Лисичково-Делчево“ далеч не е от най-натоварените граници на страната ни. Но е важен - за тези, които си изкарват хляба с превоз на стоки и правят бизнес в двата гранични района, както и за тези, които карат ски в нашите курорти или пътуват за море от Северна Македония към Гърция през България. Откакто е отворена тази пътна връзка, не е променяно почти нищо. За разлика от комшиите, които имат що-годе добра пропускливост на границата, на българска територия има по едно трасе на вход и изход за всички превозни средства и един единствен кантар за товарните камиони, по който стърчеше част от арматурата.
Най-сетне дойде време за реконструкция на този пункт, който изцяло ще бъде обновен. Първият опит държавата направи през 1997 година, но след седмица всичко замръзна.
„Започналото разчистване на района около граничния пункт и наличието на строителна техника впечатли и хората, които преминаваха през границата, повечето от тях от РСМ към България. Едни по работа, други като туристи“, коментира за Българското национално радио Вяра Генова от Агенция „Митници“.
По думите й, потокът от автомобили и камиони няма да бъде спиран, но ще се наложи специална организация на движението.
„Освен това, ще бъдат съборени всички стари сгради и неугледни бараки и ще се изградят нови“, обясни още Ваня Генова.
Инвестицията от близо 16 милиона лева определено си струва, категорични са от Агенция „Митници“, които са възложители на проекта и собственици на целия терен около граничния пункт от 48 декара. През последните години се наблюдава и трайна тенденция дори пътуващите от Скопие към нашата страна да предпочитат този пункт.
Какво се предвижда на тази важна външна граница на ЕС и как реагираха хората, които преминават през пункта и тези, които работят там? Репортаж на Кети Тренчева, кореспондент на БНР:
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..