Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се отглеждат щрауси и пауни?

7
Снимка: Биляна Славчева

Ако сте решили да прекарате няколко дни сред красива природа и интересни животни, посетете община Белица. По пътя към Парка за мечки със сигурност ще ви направи впечатление едно райско кътче, където можете да си починете, да опитате вкусни специалитети и да се порадвате на екзотичните животни, нехарактерни за нашите географски ширини. В добре направени заграждения можете да видите разхождащи се любопитни щрауси, грациозни пауни, срамежливи гълъби, наперени фазани и други пернати обитатели.

Зоокътът съществува от 2020 година, като най-впечатляващите животни, които привличат вниманието на посетителите, са двата едногодишни щрауса - мъжки и женски. Преди около две години, екзотичните птици са били десетина, но глутница кучета ги е нападнала и сега са останали само два екземпляра. След около година и половина се очаква да имат и поколение.

„Щраусите не се отглеждат трудно, но винаги трябва да си много внимателен, защото, освен доста любопитни, те могат да бъдат и опасни. Развиват скорост от около 40-60 км в час, когато тичат. Шутът им също е много опасен, защото имат добре развит огромен нокът, с който могат да убият животно без проблем. Затова трябва да се наблюдават от далече“, коментира за Радио Благоевград Алекси Зотев, собственик на зоокъта.

Той обясни, че щраусите се хранят със специална храна, в момента младите птици тежат около 80 - 90 кг, растат до около тригодишна възраст, когато могат да стигнат и до 3 метра височина. Добре е посетителите да не ги хранят, защото човката на птиците е много силна и не са изключени инциденти.

Едно щраусово яйце отговаря на около 28 кокоши яйца, много по-калорични са, тежат около 1500-1600 грама едното. Имат много здрави черупки, които се дупчат доста трудно. Щраусите са дълголетни животни, живеят до около 50 години, а през зимата се радват на снега и могат да понесат температури до минус 22 градуса.

В райското кътче се отглеждат още пауни, фазани, гълъби, гугутки и други животни.

„Пауните са малко своенравни и сложни за отглеждане. Борят се за територия и в размножителния период мъжките са малко по-агресивни. В момента имаме около 15 яйца от тях. Когато има по-силен шум от коли и други дразнители, започват да издават специфични звуци. Засега хората не посягат на животните, само им се възхищават, радват им се“, сподели още Алекси Зотев.

Намерението му е в бъдеще да разшири зоотъка с още животни - зайци, интересни породи кокошки, лебеди, които ще плуват в свое езеро.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Алекси Зотев:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21