Лидерите на 31 страни членки на НАТО се събраха във Вилнюс за двудневна среща на високо равнище. Още преди да започне срещата бе определена като историческа, заради необходимостта да бъдат обсъдени приоритетни въпроси за архитектурата на сигурност на Европа в контекста на войната в Украйна и отправената заплаха от страна на Русия за суров отговор към Европа, ако Украйна се присъедини към НАТО.
24 държави в Европа, включително и Турция, подкрепят идеята Украйна да стане член на Северноатлантическия алианс, но на този етап няма единство по този въпрос. “САЩ, които са основен източник на приходи в Алианса смятат, че Украйна не е готова да се присъедини към него. И факт е, че към днешна дата Украйна все още има териториални спорове, което е пречка пред това една страна да стане член на НАТО. От друга страна има вътрешно-политически проблеми, които трябва да разреши“, поясни в интервю за Радио Благоевград доц. Искрен Иванов, университетски преподавател, експерт по международна сигурност и управлението на конфликти. „Основното е да видим под каква форма Алиансът ще си сътрудничи с Украйна. Има идея тя да бъде асоциирана като партньорска държава, а това ще бъде исторически прецедент“.
Вторият ключов акцент от срещата във Вилнюс са отбранителните планове срещу Русия. Това са аспекти, които не са разисквани в НАТО от Студената война и които се очаква да бъдат осъвременени. „И третият акцент, който е ключов, това е препотвърждаване на подкрепата за Украйна под формата на оръжие и боеприпаси. И разбира се дискусия върху това дали да бъдат предоставени самолети F16, тъй като те биха били ключови за напредъка на украинците“, каза още експертът и посочи, че „една такава война няма как вечно да бъде сдържана. Тя или трябва да приключи, или рано или късно, неизбежно ще надхвърли територията на Украйна“. Според доц. Иванов, рационалното решение е тази война да се сдържа в границите, в които по настоящем се намира и България да направи така, че да не бъде изолирана в рамките на Европейския съюз и НАТО от държавите, които помагат на Украйна. „Защото, спомняте си 2022 година – тогава Франция, Германия, 50% от Европа беше против изпращането на оръжие за Украйна. Тогава ние бяхме в този лагер. Но сега този компромис е 95%, което нас потенциално заплашва да ни постави в изолация“ .
Доц. Иванов подчерта, че сред политическия елит и в българското общество има голямо разделение и няма „обединителна фигура, няма примирителни ориентири, около които политическите фракции да вземат решение. Това разделя обществото и не ни позволява адекватно да защитаваме интереса си. Виждате, всеки тълкува българския национален интерес както си иска“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..