Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Климатологът Симеон Матев:

Най-високата лятна температура в България от 45.2 градуса е измерена през 1916 година

Снимка: архив

За България официално е приет Садовският летен температурен рекорд от 45.2 градуса, поставен през 1916 година. „Споровете идват от това, че се касае може би за някаква инструментална грешка“, съобщи за Радио Благоевград климатологът Симеон Матев. Той подчерта, че през 1916 година, но на други дати, са отбелязани твърде високи температури не само в Садово, но в Бойчиновци – 44 градуса, в Горна Оряховица – 43 градуса. Така че лятото на 1916-та е било екстремно горещо. В по-ново време,  на 5 юли 2000 година в Пловдив са отчетени 45 градуса. Екстремно високи температури са измервани в град Сандански – 44.6 градуса, в Русе – 44 градуса, в Горна Оряховица – 43 градуса.

Очаква ни един по-дълъг сух и горещ период, който да продължи поне 10-12 дни“, прогнозира експертът във връзка със започналата топла вълна и посочи, че температурите в сряда в Благоевградско ще са от порядъка на 35-37 градуса, в четвъртък и петък дори малко по-високи. В събота и неделя ще има кратко захлаждане, като от 37-38 градуса температурите ще паднат на 33-34 градуса. Пак остава горещо, макар и не с екстремно високи температури. В началото на новата седмица отново ще бъдат достигнати стойности, близки до 40 градуса, дори може би и малко над 40 градуса. „Най - горещите години през този период на месец юли са били 2000, 2007, 2012, 2016 и 2021 години, през които температурите в Благоевград са достигали 36-38 градуса, така че е твърде вероятно в някой от следващите дни да имаме подобрен рекорд за деня. Абсолютният максимум, най-високата измерена температура в Благоевград от порядъка на 43 градуса е малко вероятно да бъде подобрен в следващите 10-15 дни“, каза още Симеон Матев. Той посочи, че пролетта на 2023-та е била с нормални температури, само на места в Западните райони, включително и в Благоевградско - под нормата, като най-голямо отклонение е в град Сандански. Нашият най-слънчев и топъл град се оказа с най-голяма отрицателна аномалия за пролетта. „Валежите през пролетта са нещо необходимо и ние изобщо не трябва дори да им се сърдим, защото цялата природа на Балканите като цяло така е свикнала да живее – с големи пролетни валежи и големи количества на превалявания в началото на лятото. От тази гледна точка, това е нормално. Истинското лято обикновено у нас настъпва  през юли и особено през август. Тази година е потвърждение на това правило“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16