Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Климатологът Симеон Матев:

Най-високата лятна температура в България от 45.2 градуса е измерена през 1916 година

Снимка: архив

За България официално е приет Садовският летен температурен рекорд от 45.2 градуса, поставен през 1916 година. „Споровете идват от това, че се касае може би за някаква инструментална грешка“, съобщи за Радио Благоевград климатологът Симеон Матев. Той подчерта, че през 1916 година, но на други дати, са отбелязани твърде високи температури не само в Садово, но в Бойчиновци – 44 градуса, в Горна Оряховица – 43 градуса. Така че лятото на 1916-та е било екстремно горещо. В по-ново време,  на 5 юли 2000 година в Пловдив са отчетени 45 градуса. Екстремно високи температури са измервани в град Сандански – 44.6 градуса, в Русе – 44 градуса, в Горна Оряховица – 43 градуса.

Очаква ни един по-дълъг сух и горещ период, който да продължи поне 10-12 дни“, прогнозира експертът във връзка със започналата топла вълна и посочи, че температурите в сряда в Благоевградско ще са от порядъка на 35-37 градуса, в четвъртък и петък дори малко по-високи. В събота и неделя ще има кратко захлаждане, като от 37-38 градуса температурите ще паднат на 33-34 градуса. Пак остава горещо, макар и не с екстремно високи температури. В началото на новата седмица отново ще бъдат достигнати стойности, близки до 40 градуса, дори може би и малко над 40 градуса. „Най - горещите години през този период на месец юли са били 2000, 2007, 2012, 2016 и 2021 години, през които температурите в Благоевград са достигали 36-38 градуса, така че е твърде вероятно в някой от следващите дни да имаме подобрен рекорд за деня. Абсолютният максимум, най-високата измерена температура в Благоевград от порядъка на 43 градуса е малко вероятно да бъде подобрен в следващите 10-15 дни“, каза още Симеон Матев. Той посочи, че пролетта на 2023-та е била с нормални температури, само на места в Западните райони, включително и в Благоевградско - под нормата, като най-голямо отклонение е в град Сандански. Нашият най-слънчев и топъл град се оказа с най-голяма отрицателна аномалия за пролетта. „Валежите през пролетта са нещо необходимо и ние изобщо не трябва дори да им се сърдим, защото цялата природа на Балканите като цяло така е свикнала да живее – с големи пролетни валежи и големи количества на превалявания в началото на лятото. От тази гледна точка, това е нормално. Истинското лято обикновено у нас настъпва  през юли и особено през август. Тази година е потвърждение на това правило“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44