Искра Стоилова живее в село Слокощица, майстор занаятчия е и със съпруга си са избрали семейният бизнес да се развива под марката „Сръчно“. Освен запазването на българските традиции, за тях е много важно грижата и опазването на природата. „Аз знаех, че имаме проблеми с отпадъците, обаче да видиш в реката какво става, така те отрезвява, че направо душата ме заболя. От реката извадихме какво ли не, невероятен боклуци и това преди толкова години. А сега положението е още по-критично“, сподели в интервю за Радио Благоевград Искра Стоилова и спомена за своето първо участие в доброволческа акция за почистване на река Струма.
„Аз наистина не разбирам какво мислене трябва да имаш, за да изхвърлиш боклука си през прозореца на колата или просто ей – така да го изхвърлиш и оставиш да се разпилява. Нямам обяснение“, гневи се Искра Стоилова. Тя обаче е от хората, които следват своите каузи, не се оплакват, а намират решения. Така със своята приятелка Камелия започват да организират събирането на отпадъци за вторични суровини. Макар и бавно приучават голяма част от съселяните си да събират боклука разделно. Получават подкрепа от местната власт в начинанието на боклука да се гледа като на суровина и от която могат да се печеля пари, за да се правят полезни неща за селото.
„Реално на нас ни отне доста време, докато съберем по-солидна сума. Започнахме от центъра на селото, който беше доста неугледен, направихме детска площадка, като мисълта ми беше пак да не слагаме пластмасови съоръжение. Евгени Серафимов и „Новите майстори“ дойдоха, подкрепиха ни, нарисуваха много интересни игри за скачане на тротоарните плочки, боядисахме колчетата, поставихме такива колчета с подкрепата на общината, за да не се паркира по тротоарите и да е обезопасено; боядисахме всички спирки, реновирахме ги, а те бяха в много лошо състояние. Доста неща успяхме да направим, но това в течение на времето. Началото беше трудно, докато научим хората точно какво да ни донасят и как да ни го донасят“. Искра споделя с готовност своя опит с всеки, който тръгва по този път. Горда е, че и в родното и Жабокрът вече са успели да купят косачка за селото, да облагородят доста градинки със средства от събрани отпадъци.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..
Отборът на „Пирин“(Гоце Делчев) излезе в зимна ваканция. Тази година за неврокопчани бе доста интересна. Започна я в четвърта и я завършва в Югозападната трета лига, в която е на 9-о място, 4 равенства и 7 загуби с актив от 25 точки. Както в началото на предишната година, така и в нейния край отборът е воден от старши треньора Димитър..
За втора поредна година Енорийски център към храм „Свети Николай“ и Сдружение за благотворителни и социални инициативи „Полети“ организират благотворителна кампания „За ближния“ в Благоевград. Тя цели да подкрепи доброволческата кухня за бедни към храма и семейства в нужда. До 25 декември се събират дълготрайни продукти. „Надяваме се с този..
Крайно време е Благоевград да се насочи към своята модернизация, която беше отлагана много дълго. В нашата програма има амбициозни цели, свързани с управление на отпадъците - умно събиране, разделяне и рециклиране, което изисква инвестиции в машини, нови съдове, софтуер… Нашият град има добре работеща система, но само за смесено събиране на отпадъци...
Проектонаредбата за платеното паркиране и престой в Благоевград трябва да бъде прецизирана, преди да влезе за обсъждане и гласуване на сесия. Това мнение изрази в ефира на Радио Благоевград бившият общински съветник Кирил Илиев. Той се позова на експертизата отпреди години, когато в качеството му на представител в местния парламент участва в..
"Да бъдеш гелина: Традиционна сватба от с. Рибново" вече е във вписаните в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система „Живи човешки съкровища – България“ – 2024. „Нашият ритуал е уникален. Той датира от стари времена. Всяка година обаче се изменя. Слагат се много различни неща...