Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жителите на село Яворница сами ремонтират селските улици

Когато няма кой да ти помогне, помогни си сам!

Тази стара българска поговорка важи с пълна сила за жителите на петричкото село Яворница, които сами ремонтират улиците в населеното място. Със собствени средства, усилия и техника, местните хора, заедно с кмета Стефан Вангелов, започнаха да бетонират селските улици още преди години, продължават да го правят и днес, докато не бъде ремонтирана цялата пътна мрежа в Яворница.

„Разбира се, че това е ангажимент на държавата и институциите, но и ние сме част от тази държава и в тази посока работим, в интерес на жителите на тази държава. За съжаление, не получаваме достатъчно средства и от общината и от държавата, затова се опитваме и с наши средства да решаваме този проблем. Но, искам да подчертая, че не сме съвсем без средства от Общината. Имаме уверението на кмета на Община Петрич, че ще бъдат осигурени средства за около 100 кубика бетон и мрежа за реновирането на улиците“, коментира за Радио Благоевград кметът на петричкото село Яворница Стефан Вангелов.

Вече трети мандат той реализира тази своя идея, а именно, всички улици в селото да бъдат реновирани. Надява се, ако бъде избран отново за кмет наесен, да осъществи изцяло тази своя мечта. 

До момента са ремонтирани и наново изградени, със съдействието на общината и с дарения на местните хора, около 3-4 километра селски улици.

„Имаме цифри от порядъка на около 1000 лв. дарения от местните хора, което не е никак малко на фона на възможностите на местните жители. Дори за последното трасе, семейство, в което има трима инвалиди, участва със 600 лева и с труда на хората“, допълни кметът на село Яворница.

Почти всички жители се включват активно в тези ремонтни дейности, кой с каквото може – със средства, с техника и с труд, защото осъзнават, че това се прави за тях самите, за децата и семействата им. А и така се цени вече съграденото.

„Тази година, до момента, са изградени две улици в селото. Идеята ми е да бъдат довършени още три улици и при още един мандат, да видя всички улици в Яворница ремонтирани окончателно“, коментира Стефан Вангелов.

Той уточни, че един кубик бетон струва около 150 лв. или около 15 лв. на квадратен метър. Ако се  прибавят и още 15 лева други разходи, един квадратен метър бетонирана улица излиза около 30 лева.

„Ние трябва да сме реалисти. Наистина нашият терен в подгорските села е доста труден, но трябва да сме откровени, че нашите данъци са доста ниски. Затова, трябва да имаме по-високи данъци, които да се върнат в посока за хората. По-добре хората да дадат 50 лева повече данък за годината, отколкото 200 лева за ремонт на автомобила. Затова, искам да благодаря на хората за тяхното участие и да им пожелая да са отзивчиви и да съхраняват това, което сме изградили заедно“, сподели още кметът на село Яворница.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Стефан Вангелов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21