Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работи се по отстраняването на проблемите с водоснабдяването в Кюстендилско

Снимка: архив

Липсата на вода се оказва сериозен проблем в това горещо време за хората, които по една или друга причина, имат проблеми с водоснабдяването. Това се отнася до жителите на три кюстендилски села, които в момента са на воден режим, нарушено е подаването на питейна вода и в отделни махали или къщи в други населени места.

„Воден режим има в селата Делян и Крайни дол в Дупнишко и в село Катрище в Кюстендилско. В останалите селища имаме временни проблеми, които се явяват вследствие на проблеми и аварии в мрежата, и на злоупотреба от някой от нашите клиенти. Важното е, че по всички тях се работи и се търси максимално бързо отстраняване. В момента там няма вода, заради прекъсването на Рилския водопровод, който аварира миналата седмица. Бяха отстранени проблемите, но вчера отново имаше авария. Очакваме, че днес водата ще стигне до тези три населени места, които останаха без вода“, съобщи за Радио Благоевград Александър Пандурски, областен управител на Кюстендилска област.

По думите му, служителите на „Кюстендирска вода“ реагират адекватно на ситуацията и работят поетапно за отстраняването на проблемите.

Основните причини за тези аварии са остарялата водопроводна мрежа и недобросъвестното използане на водата за поливане и напояване на земеделските площи.

„Няколко кметове на общини вече са пуснали свои заповеди, с които са забранили използването на питейната вода за такива цели. Предстои ни среща с полицията, имаме обекти, които са нерегламентирано свързани с ВиК мрежата, ползват питейна вода за промишлени нужди, изхвърлят в канализацията отпадъци, които не трябва да бъдат там и така нататък. Предстои ни една по-широка кампания в това отношение, за да можем да вземем мерки. Ние непрекъснато апелираме нашите съграждани да пестят водата, защото това е един ресурс, който е толкова ценен, че ние не можем да разберем, защо трябва да го похабяваме, понякога за килограм домати. Да, важни са за хората, но в други части на света, хора остават без възможност да се докоснат до вода, даже за пиене, а не за нормални козметични нужди“, коментира още областният управител на Кюстендил.

Александър Пандурски благодари на служителите на водното дружество, които в тези горещи дни, работят неуморно за отстраняването на авариите, дължащи се най-вече на остарялата водопреносна мрежа.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Александър Пандурски:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21