Над 50 доброволци отделиха четири свои почивни дни през лятото, за да се включат в боядисването на оградата и освежаването на двора на Детска градина „Радост“ в Ораново.
Председателят на Общински съвет Симитли Вилимир Александров лично организира и участва в инициативата на родителите на детската градина.
Идеята тръгва от родителите, а Вилимир Александров я приема присърце, още повече, че тази сграда за него е много специална, защото за пръв път прекрачва училищния праг именно в нея.
Имат и идеи за следващи подобни акции. Продължават с детската площадка в кв. „Ораново“, а след това всички детски площадки и детски градини в цялата община.
За Александров с тези инициативи за пореден път жителите на община Симитли показват, че са обединени, задружни, сплотени. „Това е в душата ни и това, че сме заедно и в хубави и лоши времена, ни прави още по-силни и по-обединени заедно, носим го в сърцето и в душата си, и е нещо, което се възпитава от поколение на поколение. От нас зависи да поддържаме и съхраняваме това, което имаме. Ако ние не уважаваме, това, което имаме, то кой“, твърди председателят на Общински съвет Симитли Вилимир Александров. Той отправи призив към всички хора да ценим това, което имаме, да го съхраняваме и да участваме в различни доброволчески инициативи, да бъдем добри, за да получаваме добро и да живеем в един по-красив свят.
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..