Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Игор Дамянов: Проблемът е, че не можем да усвоим парите за култура

Снимка: Игор Дамянов, личен архив

0,4% от БВП отиват за култура от новия бюджет, който е в сила до края на 2023. През годините гилдията неистово се бори за заветния 1% за култура, но тя отново остана на опашката. "Дайте добра култура, ще ви дадем пари" бе отговорът на финансовия министър Асен Василев към недоволството на сектора. 

"Проблемът е, че културното съсловие не успява да усвои дори и парите, които се дават от държавата. Само за миналата година културната общественост е върнала обратно около 50 и няколко милиона, защото не е могла да ги усвои. Ние се оплакваме, че е намален бюджетът на 0,4%, но не се оплакваме защо не са усвоени тези пари", коментира за предаването "Сюжети от деня" на Радио Благоевград актьорът и певец Игор Дамянов. 

Артистът смята, че гилдията първо трябва да се научи как да усвоява парите, които й се отпускат, и когато те бъдат изразходвани и има дори недостиг, процентът би се вдигнал: "А как да ни вдигнат процента, при положение, че ние връщаме обратно милиони в касата на Министерството на културата", пита Дамянов. Според него културното министерство трябва да инвестира пари в обучение на културното съсловие, за да може то да кандидатсва за необходимото му финансиране: "Дори да ни дадат 100% бюджет от БВП на държавата, ние няма да можем да го усвоим, защото ние не знаем как да усвоим тези пари", убеден е Игор Дамянов.

"Заплатите в културния сектор, особено там, където са на щатове, не свободните артисти, там заплатите безспорно са ниски. Изключително обидно е да се дават буквално на границата на минималната заплата на артисти, а например магазинерите в някоя верига магазини да получават много по-големи заплати. И искаме след това да имаме култура и да няма насилие, пошлост и така нататък. Културата трябва да се инвестира много в нея", заявява артистът и допълва, че интелектуалният труд не се счита като труд в България. 

"Ако няма култура, няма да ни има и нас! Ако я няма културата, за какво да се борим? Едно общество, за да бъде здраво, трябва да има всички компоненети - образование, здраве, култура. Обществото е като един организъм и всички тези компоненти трябва да работят, за да може организмът да бъде здрав. Като се разболее един орган, умират и останалите, умира човекът, умира държавата", споделя Игор.

Чуйте разговора на Ваня Бахчиванова с артиста Игор Дамянов.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Щетите за България от липсата на депозитна система са огромни – и за хората, и за природата

Веки ден в нашата страна се изхвърлят два милиона пластмасови бутилки. „ И това не са просто купените и употребените, а това са изхвърлените не където трябва пластмасови бутилки “, уточни  в интервю за Радио Благоевград Евгения Ташева от екип „Нулеви отпадъци“ на сдружението „За Земята“. Неправителствената организация от години анализира..

публикувано на 08.07.24 в 10:18

Елия Тодорова e нимфа в новата си песен

Елия Тодорова e като нимфа в новата си песен „Направен за мен“.  „Направен за мен“  излиза в разгара на лятото. Елия пише песента в съавторство по текста и музиката с Павел Николов-Pavell. „Изцяло се доверих на Павел за това как трябва да звучи „Направен за мен“ ‒ разказва Елия. ‒ Имахме около десет работни варианта на песни, но..

публикувано на 07.07.24 в 15:36

С любов към професията - учителката Цветанка Кадиева

Насочиме вниманивто си към Петричкото село Кърналово и ОУ “Братя Миладинови”. Училището е създадено през 1893 г. и е утвърдено средище на духовната изява и огнище на националните традиции, които продължава да пази и до сега. Разбира се днешния облик на учебното заведение е съвременен. В училилището са оборудвани специализирани кабинети, класни стаи..

обновено на 07.07.24 в 13:53

Проф. д-р Людмил Вагалински: Находката от Хераклея Синтика е уникална

Екипът от археолози на проф. д-р Людмил Вагалински, които работят на подновените разкопки в античния град Хераклея Синтика край Рупите, Петричко, откриха цяла мраморна скулптура в човешки ръст. Статуята е открита още на третия ден от подновяването на разкопкитие на 3 юли 2024 година. Археолозите попаднали на нея в големия канал на античния град...

публикувано на 06.07.24 в 09:00

Инж. Валентин Чамбов: Стабилизирахме финансово ЮЗДП

„Преди една година поех отговорната задача да ръководя най-голямото горско предприятие в страната с най-много териториални поделения. Бях наясно със ситуацията, но бях изненадан от няколко предизвикателства, които се наложи бързо да преодолея. На първо място това бе тежкото финансово състояние на предприятието. На второ - организационната структура...

публикувано на 05.07.24 в 14:08

Баня празнува с видео послания и нова песен за селото

Баня ще отбележи своя празник на 6 юли. Видео-послания са изпратили десетки жители от селото, които са извън страната, но милеят за родното си гнездо. Това е инициативата ,,Я кажи ми, облаче ле бяло", която се прави за първи път.   “Кратките послания от мястото, на което се намират, ще докосне всички, за да бъдeм заедно и да обединим..

публикувано на 05.07.24 в 12:02

Перспективите след неуспеха на първия мандат

Какви са политическите перспективи пред страната, след като не бе избрано правителство с първия мандат на ГЕРБ-СДС? Има ли възможност 50-то юбилейно Народно събрание да излъчи редовен кабинет?  Какви са причините и последиците от трусовете в някои от парламентарнопредставените партии – ДПС, БСП и “Величие”?  Какви са актуалните законодателни инициативи..

публикувано на 05.07.24 в 11:23