Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мобилно приложение в помощ на жените с рак на гърдата

При жените ракът на гърдата е най-често диагностициран и водеща причина за смърт от рак по света. Навременната диагностика е от изключителна важност при изследване на злокачествени образувания. Колкото по-рано се открие и диагностицира ракът на гърдата, толкова по-голям е шансът той да бъде преборен напълно.

68% от лекуваните пациенти с рак на гърдата в България обаче са били диагностицирани в стадий II и III и едва 12% в стадий 0-I. Подобна е ситуацията с късното откриване на заболяването и в Румъния, докато в останалите европейски  държави процентът на пациентите, диагностицирани в ранен стадий на заболяването, е 27%.

Същевременно с това при значително по-ниска заболяваемост (127.4 на 100 000 спрямо 170 на 100 000 за Европа), България е с по-висока смъртност (46.2 на 100 000 спрямо 40.6 на 100 000 за Европа) и по-ниска 5-годишна преживяемост (с 11,1% по-ниска от средната за Европа според EUROCARE-5).

Тези данни разкриват сериозния проблем с липсата напревенция и работещи скринингови програми в страната.

Именно това мотивира началника на Отделението по обща хирургия на УМБАЛ „Лозенец - д-р Ваня Митова, да създаде първото у нас онлайн приложение за профилактика, скрининг и проследяване на пациенти с рак на гърдата.

Приложението BreastHelp се състои от модул както за здрави жени, така и от модул за вече диагностицирани с рак на гърдата. Всеки пациент може безплатно да инсталира и ползва BreastHelp през медицинската платформа Haelee на всякакъв вид електронни устройства.

„Ние лекарите ежедневно, борейки се с тази болест, мога да кажа, че се срещаме със случаи, които до голяма степен са стигнали до края на развитието си, още преди да стигнат до лекарска помощ. Ние всички знаем, че профилактиката в България не е нещо, което е предимство като цяло – нито на населението, нито на държавата и властимащите, така че единственото, което ни остава е да търсим всевъзможни алтернативни начини, за да подтикнем хората към това да се грижат повече за здравето си“, така обясни в ефира на Радио Благоевград, необходимостта от създаването на приложението, д-р Ваня Митова.

Онлайн онкологичната комисия е най-новото в приложението BreastHelp, като идеята й е всеки пациент да има достъп освен физически до онкокомисия в съответното лечебно заведение, а и до мултидисциплинарен екип специалисти, който да разгледа индивидуално неговия случай и да вземе единодушно решение кой вид лечение би бил най-добрият за пациента. Членовете на комисията са водещи в областта. Председател е проф. Константа Тимчева, с над 35-годишен стаж в онкологията, бивш национален консултант. Лъчетерапевт с богат опит при лечение на рак на гърдата е проф. Иглика Михайлова.  Д-р Лидия Чавдарова е специалист по нуклеарна медицина. Д-р Митова е хирургът специалист.

„Обикновено онкологичните комисии би следвало да бъдат както предоперативно, така и следоперативно. В цял свят такива мултидисциплинарни комисии консултират пациентите задължително преди започване на тяхното лечение. В България това нещо не се случва. Обикновено решението се взема еднолично от лекуващия лекар и в резултат на това пациентът може да бъде ощетен, и това да се отрази не само на моментното му състояние, а да има и дългосрочен ефект от това еднолично решение. В България, в 95% от случаите, предонкологични комисии не се извършват. В почти 70% от случаите онкологичните комисии са резултат от взимане на решение от двама човека – онкологът, който отива в съответното лечебно заведение като консултант, и съответният лекуващ лекар. Много често ключови специалисти липсват. В резултат на всичко това, пациентът всъщност е минал на една проформа онкологична комисия“, коментира за предаването „Сюжети от деня“ д-р Митова, като допълва, че често българските пациенти научават за съществуването на такива комисии, след като всичко вече е минало и трябва да отидат на последващо лечение.

Онкологичната онлайн комисия в приложението отговаря със становище на специалистите до 48 часа, което отново поставя телемедицината пред чакането пред кабинети на различни специалисти и запазването на час за преглед, месеци предварително, които могат да се окажат ключови за развитието на болестта.

Чуйте повече в разговора на Ваня Бахчиванова с д-р Ваня Митова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Опасният, но позволен райски газ

Защо е опасен и как в комбинация с алкохол или дрога дишането на диазотен оксид може да увреди централната нервна система? Флаконите с райски газ са все по-достъпни в интернет и заведенията, но не бива да се подценяват вредите и опасността от приемането на този популярен „парти наркотик“ от деца и младежи.   Тази тема поставихме на фокус в..

публикувано на 07.06.24 в 09:53
Савина Топурска

Савина Топурска: Африка те учи да даваш!

Визуалният артист Савина Топурска гостува на предаването „Ефир за приятели“. Савина е от Благоевград, от години живее и работи във Франция, където в момента следва докторантура. В Париж младата жена работи по арт проект свързан с летните олимпийски игри 2024. Съвсем наскоро се завърна от далечно пътуване до Африка. В солицата на Сенегал - Дакар..

публикувано на 06.06.24 в 15:46

Ивайло Гоцев: Община Симитли е пример за качествени социални услуги

Община Симитли провежда дългосрочна политика за социалните услуги и дейности. Тя е начертана още в началото на 2010 година, когато залагахме тези услуги в общинските стратегии. Сега има национална карта за социални услуги, в която за наша радост, защото ние се радваме на всяко нещо, което е добро за хората, ще разкрием още три нови социални услуги, а..

публикувано на 05.06.24 в 13:01

„Духът на Хималаите“ и посланията, които остават!

Днес на 3 юни, когато се навършват 40 дни от кончината на проф. д-р Александър Илиев, на Камерната сцена в „Славянска беседа“ в София, от 19 часа, ще бъде официално представена последната му книга „Духът на Хималаите“.  Проф. Илиев е с изключително богата творческа кариера и е познат на широката публика в ролите му на драматичната,..

публикувано на 03.06.24 в 11:53

Безопасни ли са детските площадки в Благоевград и селата?

Безспорно състоянието на детските площадки е от голямо значение за децата, за да могат да се забавляват и играят безопасно. Какво е състоянието на детските площадки в Благоевград, как изглеждат и как трябва да изглеждат, безопасни ли са – отговорите на всички тези въпроси в репортажа на Ива Сеизова. Чуйте мненията на анкетираните..

публикувано на 03.06.24 в 10:49

България все още няма приет национален велосипеден план

На 12 април 2018 година по време на сесия на ООН,  190 държави-членки одобриха датата 3 юни за международен ден на велосипеда . „ Това е една обикновена машина, която се задвижва с мускулна сила, но всъщност е демократично, здравословно, екологично транспортно средство, което  всеки може да използва “, напомни в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 03.06.24 в 09:43

Важно е българските евродепутати да бъдат "в ритъма на гражданското общество"

Българските евродепутати да се ангажират и да бъдат проактивни в осъществяването на редовен и конструктивен диалог с гражданските организации; веднъж годишно на национална среща да информират какъв е напредъкът в усилията им по темите, засягащи гражданското общество и да търсят обратна връзка от гражданските организации; да участват и подкрепят..

публикувано на 03.06.24 в 09:35