Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мобилно приложение в помощ на жените с рак на гърдата

При жените ракът на гърдата е най-често диагностициран и водеща причина за смърт от рак по света. Навременната диагностика е от изключителна важност при изследване на злокачествени образувания. Колкото по-рано се открие и диагностицира ракът на гърдата, толкова по-голям е шансът той да бъде преборен напълно.

68% от лекуваните пациенти с рак на гърдата в България обаче са били диагностицирани в стадий II и III и едва 12% в стадий 0-I. Подобна е ситуацията с късното откриване на заболяването и в Румъния, докато в останалите европейски  държави процентът на пациентите, диагностицирани в ранен стадий на заболяването, е 27%.

Същевременно с това при значително по-ниска заболяваемост (127.4 на 100 000 спрямо 170 на 100 000 за Европа), България е с по-висока смъртност (46.2 на 100 000 спрямо 40.6 на 100 000 за Европа) и по-ниска 5-годишна преживяемост (с 11,1% по-ниска от средната за Европа според EUROCARE-5).

Тези данни разкриват сериозния проблем с липсата напревенция и работещи скринингови програми в страната.

Именно това мотивира началника на Отделението по обща хирургия на УМБАЛ „Лозенец - д-р Ваня Митова, да създаде първото у нас онлайн приложение за профилактика, скрининг и проследяване на пациенти с рак на гърдата.

Приложението BreastHelp се състои от модул както за здрави жени, така и от модул за вече диагностицирани с рак на гърдата. Всеки пациент може безплатно да инсталира и ползва BreastHelp през медицинската платформа Haelee на всякакъв вид електронни устройства.

„Ние лекарите ежедневно, борейки се с тази болест, мога да кажа, че се срещаме със случаи, които до голяма степен са стигнали до края на развитието си, още преди да стигнат до лекарска помощ. Ние всички знаем, че профилактиката в България не е нещо, което е предимство като цяло – нито на населението, нито на държавата и властимащите, така че единственото, което ни остава е да търсим всевъзможни алтернативни начини, за да подтикнем хората към това да се грижат повече за здравето си“, така обясни в ефира на Радио Благоевград, необходимостта от създаването на приложението, д-р Ваня Митова.

Онлайн онкологичната комисия е най-новото в приложението BreastHelp, като идеята й е всеки пациент да има достъп освен физически до онкокомисия в съответното лечебно заведение, а и до мултидисциплинарен екип специалисти, който да разгледа индивидуално неговия случай и да вземе единодушно решение кой вид лечение би бил най-добрият за пациента. Членовете на комисията са водещи в областта. Председател е проф. Константа Тимчева, с над 35-годишен стаж в онкологията, бивш национален консултант. Лъчетерапевт с богат опит при лечение на рак на гърдата е проф. Иглика Михайлова.  Д-р Лидия Чавдарова е специалист по нуклеарна медицина. Д-р Митова е хирургът специалист.

„Обикновено онкологичните комисии би следвало да бъдат както предоперативно, така и следоперативно. В цял свят такива мултидисциплинарни комисии консултират пациентите задължително преди започване на тяхното лечение. В България това нещо не се случва. Обикновено решението се взема еднолично от лекуващия лекар и в резултат на това пациентът може да бъде ощетен, и това да се отрази не само на моментното му състояние, а да има и дългосрочен ефект от това еднолично решение. В България, в 95% от случаите, предонкологични комисии не се извършват. В почти 70% от случаите онкологичните комисии са резултат от взимане на решение от двама човека – онкологът, който отива в съответното лечебно заведение като консултант, и съответният лекуващ лекар. Много често ключови специалисти липсват. В резултат на всичко това, пациентът всъщност е минал на една проформа онкологична комисия“, коментира за предаването „Сюжети от деня“ д-р Митова, като допълва, че често българските пациенти научават за съществуването на такива комисии, след като всичко вече е минало и трябва да отидат на последващо лечение.

Онкологичната онлайн комисия в приложението отговаря със становище на специалистите до 48 часа, което отново поставя телемедицината пред чакането пред кабинети на различни специалисти и запазването на час за преглед, месеци предварително, които могат да се окажат ключови за развитието на болестта.

Чуйте повече в разговора на Ваня Бахчиванова с д-р Ваня Митова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55

Добра реколта от мед добиват вече пчеларите

С месец по-рано от обичайното, пчеларите започнаха да добиват мед още от началото на месец юли. Така е и в Благоевградско. Според дългогодишния пчелар Стойо Мудев, това се дължи на времето, което тази година върви с месец напред. Неговият пчелин се намира в Балкана, под курорта „Бодрост“ край Благоевград, в местността „Славово“. Други години..

публикувано на 17.07.24 в 15:20

Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници . За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма. „ Горещниците са в..

публикувано на 15.07.24 в 10:30

Венцислав Венев: Елате на първия Национален туристически фестивал

От 19 до 21 юли 2024 година на емблематичната за българския планински туризъм „Меча Поляна“  в подножието на връх Мальовица ще се проведе първото издание на Националния туристически фестивал. Организатор е Българският туристически съюз  с подкрепата на Община Самоков, Националния парк ”Рила”, Министерството на спорта и курортния комплекс..

публикувано на 15.07.24 в 10:12