Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хора и институции се обединиха в спасяването на два млади щъркела

2
Снимка: Димитър Попов

Дойде ли краят на месец август, прелетните птици тръгват на юг, въпреки все още топлото време. Пътят е дълъг и много опасен, но е жизнено важен за оцеляването на птичите видове, които зимуват в топлите страни. Това е един малко тъжен за нас хората период в годината, защото се разделяме с щъркелите, лястовичките и другите прелетни птици, с които сме свикнали да съжителстваме през летните месеци, затова ги наричаме и нашите “крилати съседи”.

Близо 240 хиляди птици прелитат всяка година над нашето Черноморие, откъдето минава един от важните миграционни пътища в Европа. Щъркелите например, трябва да изминат няколко хиляди километра до своите “зимни квартири”. Птиците от източната част на Европа минават през Босфора, след това през Суецкия канал се прехвърлят в Африка и от там стигат до най-южната точка Южноафриканската република. Част от щъркелите обаче, се отправят и на юг към Азия. Това е много труден и опасен процес, защото птиците минават през много перипетии – променящите се климатични условия, разширяващите се пустини, електропроводи, ветрогенератори. Това са част от предизвикателствата, които срещат по пътя си прелетните птици. Затова успяват само най-силните и младите птици.

„Започна миграцията на прелетните птици и в Гоцеделчевско. Това се случи още от средата на месец август, когато първите ята се отправиха към юг. Около двайсетина щъркела от Гоце Делчев и съседните общини вече отлетяха. Може би част от тях ще спрат в Гърция или в България, защото младите щъркели са все още неопитни и слаби. Знаем, че тази пролет закъсня, закъсня и пристигането на предвестниците на пролетта, така че се стигна до строежи на гнезда в средата на месец май, което е твърде късно за тях. Заради това, част от младите щъркели не са пораснали достатъчно и все още нямат добре развита мускулатура на крилете и нямат сили да тръгнат на такъв дълъг прелет“, коментира за Радио Благоевград Димитър Попов, председател на БДЗП – Гоце Делчев.

Той сподели и за един нов случай на два млади щъркела в сатовчанското село Кочан. Сигналът е подаден от местните хора в събота, когато едно от малките щъркелчета пада от гнездото, но без сериозни наранявания.

„В неделя е подаден сигнал в РИОСВ – Смолян, служителите са се отзовали, но са преценили, че щъркелът ще полети сам и са го оставили в двора на един човек. Този щъркел все още не бе излетял, освен това, от гнездото пада и второто малко, отново без травми. И двата щъркела са прибрани в кметството на село Кочан. Според кмета, те са във видимо добро състояние, но са оклюмали, което означава, че може би имат някакъв проблем“, обясни Димитър Попов. Той подава втори сигнал до РИОСВ – Смолян, откъдето се отзовават и още във вторник изпращат двама служители, които взимат и транспортират малките щъркели до Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани.

Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчена с Димитър Попов:

 Радио Благоевград също потърси съдействието на РИОСВ – Смолян за спасяването на малките щъркелчета. Свързахме се с Кирил Граховски, директор на Дирекция „Контрол и превантивна дейност“ в РИОСВ-Смолян, който ни увери още във вторник сутринта, че двама служители вече пътуват към село Кочан и ще се погрижат за малките щъркелчета.

„Ще вземем мерки, така че няма да ги оставим щъркелчета. Имаме сигнали и за други пострадали птици, но най-много са сигналите за хора, пострадали от нападение на мечки. Лястовички последно взехме и ги адаптирахме тук в района. Така че, правим каквото можем за животинките да се развиват, да растат, и да са си в средата“, коментира за Радио Благоевград Кирил Граховски.

Благодарности към всички помогнали в спасяването на двата млади щъркела.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Кирил Графовски:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50

Да спасим културното наследство в село Извор

Продължава дарителската кампания  за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..

публикувано на 30.01.25 в 17:18

Над 8000 тютюнопроизводители ще получат подпомагане за 2024 година

8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..

публикувано на 30.01.25 в 15:00

Цените на храните в Германия са почти като в България, за разлика от доходите

„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..

публикувано на 30.01.25 в 13:56

Европейските общества трябва да се вглеждат внимателно в процесите на Балканите

В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..

публикувано на 30.01.25 в 12:02