Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истински мед – директно от кошера

Лошите климатични условия са основната причина за изключително слабата реколта от акациев мед тази година. По отношение на останалите видове мед, реколтата е различна като добив в зависимост от това, какво е било времето и как се е е отразило на пашата в различните райони на страната. На фона на агресивния внос от трети държави, миналогодишната продукция залежава по складовете. Разходите на пчеларите постоянно растат и се налага пчелните семейства да бъдат редуцирани. Всичко това рефлектира върху цената на меда и пчелните продукти, която въпреки това, не се очаква да бъде повишена.

„Има една притча, че непродаден мед няма, но все пак той трябва да се реализира навреме. От една страна, имаме залежала продукция, от друга страна, безмитният внос от Украйна и от други страни, влияе изключително негативно на пазара, изкривява условията на пазара. Затова, още не се знае дали ще има повишение в цената на меда от новата реколта. Базовите цени към момента, най-вероятно ще бъдат запазени“, коментира за Радио Благоевград инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения пчеларски съюз.

Изкупните цени на меда в момента варират от 3.80 лв. до 5.20 лв. за килограм акациев мед, като миналата година цената за този мед е  стигнала нива над 11 лв. Но, цените на едро са традиционно ниски, а цените на дребно са в рамките на 10 - 20 лева. От 10 до 12 лева струва, така наречения полифлорен мед, между 15 и 17 лева се продават монофлорните медове акация и липа, а цената на мановия мед е в интервала 18 – 20 лева.

Един от основните проблеми, който продължава да тревожи българските пчелари, е вносът на мед от Китай, а напоследък и от Украйна. Поради тази причина, производителите настояват към ограничителния безмитен внос на зърнени и други храни от Украйна, да бъде прибавен и медът.

„Засега няма развитие по този въпрос. Притеснението ни е, дали при този безмитен внос, се правят лабораторни анализи или всичко минава само по документи през митниците, дали се проверяват тези количества, които се внасят и от там идват съмненията за качествата на меда. Гражданите станаха изключително чувствителни на тема качество на пчелния мед и ние съветваме потребителите да купуват само от познати пчелари и по възможност, директно от кошера. Има инициатива, която е в процес на развитие  - „От фермата до трапезата“. Хората идват на място, на пчелини и купуват директно от производителя. Пчеларят, в случая, гарантира своята продукция, вижда се къде се произвежда меда и това е допълнителна гаранция за качеството, което се предлага“, допълни инж. Михайлов.

По думите му, липсата на подпомагане за пчеларите и многобройните проблеми в сектора, са причина все повече производители на мед да се отказват от поминъка и да продават пчелините. Само за една година над 400 хиляди пчелни семейства за загинали. Това води до намаляване на пчеларите не само у нас, но и по света. За съжаление, тенденцията се запазва трайно през годините.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Михаил Михайлов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24

Кабинет с третия мандат или поредни избори?

Възможен ли изход от политическата криза в последния момент? Защо не успяха да получат парламентарна подкрепа първите и вторите мандатоносители? Коя политическа сила ще получи третия мандат и какви са опциите за реализацията му? Какви са големите предизвикателства пред политическите партии в навечерието на все по-вероятните поредни предсрочни избори?..

публикувано на 24.07.24 в 11:12

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10