Лошите климатични условия са основната причина за изключително слабата реколта от акациев мед тази година. По отношение на останалите видове мед, реколтата е различна като добив в зависимост от това, какво е било времето и как се е е отразило на пашата в различните райони на страната. На фона на агресивния внос от трети държави, миналогодишната продукция залежава по складовете. Разходите на пчеларите постоянно растат и се налага пчелните семейства да бъдат редуцирани. Всичко това рефлектира върху цената на меда и пчелните продукти, която въпреки това, не се очаква да бъде повишена.
„Има една притча, че непродаден мед няма, но все пак той трябва да се реализира навреме. От една страна, имаме залежала продукция, от друга страна, безмитният внос от Украйна и от други страни, влияе изключително негативно на пазара, изкривява условията на пазара. Затова, още не се знае дали ще има повишение в цената на меда от новата реколта. Базовите цени към момента, най-вероятно ще бъдат запазени“, коментира за Радио Благоевград инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения пчеларски съюз.
Изкупните цени на меда в момента варират от 3.80 лв. до 5.20 лв. за килограм акациев мед, като миналата година цената за този мед е стигнала нива над 11 лв. Но, цените на едро са традиционно ниски, а цените на дребно са в рамките на 10 - 20 лева. От 10 до 12 лева струва, така наречения полифлорен мед, между 15 и 17 лева се продават монофлорните медове акация и липа, а цената на мановия мед е в интервала 18 – 20 лева.
Един от основните проблеми, който продължава да тревожи българските пчелари, е вносът на мед от Китай, а напоследък и от Украйна. Поради тази причина, производителите настояват към ограничителния безмитен внос на зърнени и други храни от Украйна, да бъде прибавен и медът.
„Засега няма развитие по този въпрос. Притеснението ни е, дали при този безмитен внос, се правят лабораторни анализи или всичко минава само по документи през митниците, дали се проверяват тези количества, които се внасят и от там идват съмненията за качествата на меда. Гражданите станаха изключително чувствителни на тема качество на пчелния мед и ние съветваме потребителите да купуват само от познати пчелари и по възможност, директно от кошера. Има инициатива, която е в процес на развитие - „От фермата до трапезата“. Хората идват на място, на пчелини и купуват директно от производителя. Пчеларят, в случая, гарантира своята продукция, вижда се къде се произвежда меда и това е допълнителна гаранция за качеството, което се предлага“, допълни инж. Михайлов.
По думите му, липсата на подпомагане за пчеларите и многобройните проблеми в сектора, са причина все повече производители на мед да се отказват от поминъка и да продават пчелините. Само за една година над 400 хиляди пчелни семейства за загинали. Това води до намаляване на пчеларите не само у нас, но и по света. За съжаление, тенденцията се запазва трайно през годините.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Михаил Михайлов:
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..