Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Славка Попова, преподавател в ЮЗУ:

Евтиният популизъм вече не е на мода

Снимка: архив

Дезинформацията отблъсква избирателя. Рано или късно, при съществуващите днес възможности за проверка на фалшивите новини, истината винаги излиза наяве. Нека нашите политици се замислят – с фалшиви новини ли да проведат предизборните си кампании или с истина, водеща до стабилност и просперитет. Това заяви в ефира на Радио Благоевград д-р Славка Попова, експерт по езикови комуникации и преподавател в Катедра „Връзки с обществеността“ в ЮЗУ „Неофит Рилски“.

Тя посъветва участниците в предстоящата предизборна надпревара да бъдат класни, със собствен стил и поведение, да бъдат балансьори, за да имат успешни кампании.

„Искам да виждам истински състезатели, които вярват в победата, да слушат повече какво казват другите. Да бъдат компетентни специалисти, с добър екип, да бъдат диалогични, да не се страхуват от тези, които не ги харесват. Да се насочат към проблемите на хората, да имат медийни участия, да използват позитивна лексика, да казват само истината", подчерта д-р Попова.

Експертът по езикови комуникации бе категорична, че евтиният популизъм вече не е на мода, празните обещания са омръзнали на избирателите и затова те се отдръпнаха от урните.

„И все пак, правото да гласуваме не сме придобили така лесно в миналото. Има два вариата, когато сме дезинформирани – или да гласуваме, или не. Това е наш избор. Има много тролове, опити за дестабилизиране на демократичните процеси“, допълни д-р Попова.

Тя даде съвет и към избирателите:

"Тряба избирателят да бъде мъдър, за да може да елиминира всички тези техники и да се съсредоточи върху избирателния процес. Съветвам да се доверяваме на добрите решения на проблемите на обществеността, на всеотдайните, на спазващите добиря тон, на активните... Време е избирателят да стане по-взискателен, а политиците е време да дадат всичко от себе си, за да си върнат доверието, защото един от най-трудно печелещите избори е изборът за местна власт“, смята д-р Славка Попова.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38

Проф. Лизбет Любенова: Нашето Възраждане започва именно като културно

В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":

публикувано на 22.12.24 в 20:16

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14