Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава изографисването на храма „Свети Георги Победоносец“ в Брезник

Поне още две-три години ще продължи изографисването на храма „Свети Георги Победоносец“ в Брезник, което започна на 6 юли 2022 г. Припомняме, че черквата е умалено архитектурно копие на катедралния храм „Св. Александър Невски” в столицата. Идеята за издигане на този храм възниква още в началото на ХХ в., в стремежа на брезнишкото патриотично население да почете паметта на падналите в Сръбско-българската война герои. Събирането на средства за изграждането на черквата започва през 1907 г. и в него се включват много хора. През 2012 г. на фасадата на храма и в дворното пространство е извършен основен ремонт по проект, финансиран от Европейските фондове. Дотогава ремонт не е правен, като се изключи освежително боядисване през 90-те години. С дарителски средства са доставени от Гърция три камбани, иконостас и позлатени кандила. Остава изографисването на стените, за което са необходими още пари. Събирането им е основна цел на създаденото през 2015 година в Брезник Сдружение “Заедно за храма св. Георги Победоносец”. Един от инициаторите на дарителската кампания е Станислав Асенов, член на Инициативния комитет, който обединява много хора в тази кауза.

„Идеята за изографисването на храма се роди преди 7 години, но поради междуособици в храмовата йерархия, създадохме Инициативен комитет, бяхме събрали около 7 хиляди лева, но в последните години инициативата започна да „буксува“. Впоследствие аз се намесих, направих връзка между Инициативния комитет и отец Михаил Станкович, документите се задвижиха за легитимиране на западната стена, защото идеята ни беше да започнем с нея. Идеята е, хората да видят, че нещо се прави. Затова изографисването се прави на парче, за да могат хората да го видят това нещо и като го видят, това да ги стимулира да даряват повече“, обясни за Радио Благоевград Станислав Асенов.

До момента са изографисани около 30% от стените на храма, предстои да бъдат изрисувани и останалите, както и тавана, който се намира на голяма площ и на 13 метра височина.

„Засега парите стигат, даже в момента средствата надвишават темпото, с което работим, но ние се стремим, чрез напомняне на обществеността, например с клипчета през определен период от време, да се вдигне малко шум и да се провокира интерес към тази инициатива. Хората даряват, аз съм изненадан, как в този малък град, една кауза може да обедини хора от различни съсловия“, допълни Станислав Асенов.

Според него, днешното разединение между хората тръгва от непрофесионалната работа на част от съсловието на свещениците.

„Хората не са виновни, виновни са пастирите, които със своето поведение демотивират хората. В момента, в който свещеническото общество се поправи, самото общество ще стане по-обединено. Свещеник Михаил Станкович например, е човекът, който обединява хората в брезнишко със своето поведение и добра репутация“, коментира още Станислав Асенов.

Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева със Станислав Асенов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21