Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Продължават инициативите по повод 230 години от рождението на Неофит Рилски

За отбелязването на тази важна годишнина, Югозападният университет „Неофит Рилски“, съвместно с Неврокопската света митрополия и Рилския манастир, е инициатор за учредяването на Обществен инициативен комитет, в който участват различни институции и научни дейци. Негов патрон е Негово Светейшество българският патриарх и софийски митрополит Неофит. На пресконференция в клуба на БТА в Благоевград днес, бе представена богатата програма с инициативите по повод честванията на бележитата годишнина. Домакин на събитието бе генералният директор на БТА Кирил Вълчев, според когото „Неофит Рилски е една от най-бележитите фигури на Българското Възраждане и на българската история“.

Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим, който също участва в пресконференцията, определи личността на Неофит Рилски като изключително важна както за миналото, така и за бъдещото развитие на българското образование и общество, особено във времената, в които живеем.

„Информацията за този велик българин – йеромонах Неофит Рилски, за съжаление е твърде оскъдна в учебниците по история. Затова съм много благодарен на организаторите за тази инициатива, която е изключително важна, за да си спомним за тази личност, да я почетем и да не спрем дотук. Трябва да продължим да я показваме като ярък пример, какво е направил един велик българин за нацията“, коментира на пресконференцията игуменът на Рилския манастир Евлогий.

„Югозападният университет носи името на този велик български духовник, просветител и творец. Човек с бурен житейски път, отдал целия си живот в името на отечеството, който поставяме в безсмъртния отбор на будителите на българския народ“, така определи личността на Неофит Рилски, ректорът на Югозападния университет проф. д-р Борислав Юруков.


„Личността на Неофит Рилски синтезира мъдростта, православната традиция и вяра, и превръщането на обикновената информация и знанието, в научно познание. Това е акт, който е безпримерен в нашата новобългарска история“, сподели доц. д-р Николай Марин, декан на Правно-историческия факултет в Югозападния университет, който е и председател на Инициативния комитет по честванията.

Общо 15 са събитията в богата програма по повод честванията на 230 години от рождението на Неофит Рилски. 5 от тях вече са реализирани, но предстоят още инициативи. На 15 септември в Банско ще бъде експонирана изложба за йеромонах Неофит Рилски и българското образование, която ще гостува на Югозападния университет, а след това и на Министерството на образованието и науката. В същия ден ще бъдат организирани „Студентски и докторантски Неофитови четения“, а на 16 септември ще бъде отслужена Света литургия в храм „Света Троица“ в Банско, родният град на Неофит Рилски. Кулминацията на честванията е Националната научна конференция на тема: „Отец Неофит Рилски - духовност, просвета, култура“, която ще се проведе от 5 до 7 октомври.

На 31 октомври ще бъдат представени издадените произведения от литературното наследство на йеромонах Неофит Рилски, а на 30 ноември ще бъде представен документален филм, посветен на българския духовник.

На 15 декември ще бъде издаден сборник от Националната научна конференция, вече е подета и инициатива за пускане в обръщение на юбилейна пощенска марка с лика на Неофит Рилски. Очаква се това да се случи на 22 декември.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38

Проф. Лизбет Любенова: Нашето Възраждане започва именно като културно

В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":

публикувано на 22.12.24 в 20:16