Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Божидар Иванов:

Плановете за трансформацията на въглищните райони не са конкретни

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През следващите десетилетия  България трябва да спре производството на електрическа енергия от изкопаеми горива, по-конкретно от въглища. За страната ни това означава постепенно намаляване и евентуално затваряне на големи минни и енергийни комплекси в областите Перник, Кюстендил и Стара Загора. От Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ съобщиха, че с предложените за обществено обсъждане териториални планове за справедлив преход в трите въглищни района на страната пряко са застрашени 20 000 работни места, а косвено - засегнатите ще са над 80 000 души. „От моя гледна точка, основният проблем е забавянето в начина, по който се планират нещата в България", коментира за Радио Благоевград Божидар Иванов от университета “Еразъм“ - Ротердам, доктор по градско и регионално планиране и политики. 

Той подчерта, че цялостна икономическа и териториална трансформация на минни региони не е новост за Европа и света и посочи, че плановете за справедливия преход за нашите райони не са конкретни за начина, по който ще се осъществи този преход и не дават ясна дългосрочна перспектива за хората. „Запазване изцяло на публичните индустрии и на текущите енергийни практики, бих казал не е реалистично, защото това е процес, който ще се случи и ние сме изключително закъснели за него в България. Но можем да положим усилия да планираме в конкретен дългосрочен план конкретни стъпки за цялостна трансформация на тези региони, без да се опитваме да запазим тези индустрии“, посочи експертът и подчерта, че  конкретните планове зависят от конкретните специфики на съответните региони, че „хората са активни и се интересуват от темата.  Въпросът е, че тази енергия следва да се насочи към натиск в посока какво правим след това, а не в посока да запазим мините,  да запазим ТЕЦ- цовете. Нужно е да се търси диалог от всички заинтересовани страни. Всеки човек, който под някаква форма смята, че този процес е важен за него, да се опита да намери още един до него,  с който да разговаря за това и да мислят в посока следващи стъпки, какво друго можем да бъдем ние, освен минен регион“.

Интервюто с Божидар Иванов чуйте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55

Добра реколта от мед добиват вече пчеларите

С месец по-рано от обичайното, пчеларите започнаха да добиват мед още от началото на месец юли. Така е и в Благоевградско. Според дългогодишния пчелар Стойо Мудев, това се дължи на времето, което тази година върви с месец напред. Неговият пчелин се намира в Балкана, под курорта „Бодрост“ край Благоевград, в местността „Славово“. Други години..

публикувано на 17.07.24 в 15:20

Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници . За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма. „ Горещниците са в..

публикувано на 15.07.24 в 10:30

Венцислав Венев: Елате на първия Национален туристически фестивал

От 19 до 21 юли 2024 година на емблематичната за българския планински туризъм „Меча Поляна“  в подножието на връх Мальовица ще се проведе първото издание на Националния туристически фестивал. Организатор е Българският туристически съюз  с подкрепата на Община Самоков, Националния парк ”Рила”, Министерството на спорта и курортния комплекс..

публикувано на 15.07.24 в 10:12