Кампанията “Хижа на годината” обръща внимание на най-добрите хижи и заслони в България. Номинациите са направени от 10 организации, които използват и добре познават хижите в България. „Става въпрос за планински водачи, за асоциацията на природните паркове, зелени организации, планински колоездачи. Те направиха номинациите, отличиха тези хижи, които, според тях, заслужават да бъдат номинирани. Всъщност направихме списък, така да го кажа, с добрите хижи в България. Селектирахме около 70 хижи, които са разделени в осем категории“, поясни в интервю за Радио Благоевград Иван Панчев от списание „360mag.bg“, което заедно с Българския туристически съюз са основни организатори на конкурса. „Голямата цел на кампанията е да обърне внимание на планинския туризъм, на качеството, което той дава и по този начин да мотивираме повече собственици на хижи да направят по-добър туристически продукт. В България има много хижи, това е голямо богатство за туризма в планината, което трябва да бъде поддържано и развивано“, каза още Иван Панчев. Той напомни, че гласуването започна на 15 май 2023 година и продължава до 15 ноември 2023 година. 10-12 000 гласа вече са отразени на страницата на конкурса (huts.360mag.bg). Победителите ще бъдат обявени по време на фестивала „Дни на предизвикателствата“ в началото на декември 2023 година.
Освен да отличи обектите за пример, кампанията цели да стимулира и развитието на останалите хижи и заслони, така че да могат да се превърнат в предпочитано място за отдих и туризъм. Ето защо, успоредно с онлайн гласуването, се провеждат и две съпътстващи дейности: финансиращата програма „Реновиране на хижи и заслони ”, с грант от 20 000 лева и конкурсът, който приключи - “Защо харесвам тази хижа”, в който хората разказват защо харесват определени хижи и така помогнат при тяхното представяне. „Защото наистина искаме да обърнем светлините на прожекторите към хижите, да разбират хората какво богатства имаме“, подчерта Иван Панчев.
Цялото интервю с Иван Панчев чуйте в звуковия файл.
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..