С онлайн петиция и два специални клипа, екологичното сдружение „За Земята“ започна мащабна инициатива за граждански натиск върху отговорните институции. Целта е да се привлече вниманието към проблемите на недомислената и недовършена велосипедна инфраструктура на столицата. „На първо място инициативата започва не от тревожност, а от радостта и желанието да подкрепям велосипедния транспорт. Но като човек, който от дълги години вече е част от тази общност и работи за нейното развитие - виждам и проблемите“, каза в интервю за Радио Благоевград Драгомира Раева от екип „Въздух“ на „За Земята“. Тя подчерта, че създадената велосипедна инфраструктура и наличието на велосипедни ленти е основополагащото за привличането на повече хора в града към този екологичен начин на придвижване. „Този въпрос яйцето или кокошката, т.с дали първо трябва да има повече велосипедисти и след това велоалеи е тотално неадекватен. Това е проучвано стотици пъти и отговорът е: първо трябва да имаме инфраструктура и след това да поканим на нея хората, които да ползват велосипед за движение в града“, коментира още Драгомира Раева. „Увеличаването на велосипедния транспорт е от полза за всички, не само за хората, които активна ежедневно използват велосипед, а и за тези, които използват градския транспорт, дори и за хората, които се придвижат с автомобил, тъй като голяма част от трафика ще бъде облекчен и ще има реална възможност още един транспортен модел да бъде развит“, подчерта екологът и съобщи, че инициативата има широк отзвук в цялата страна.
Петицията и получената обществена подкрепа за нея ще бъдат представени пред новия кмет на столицата и пред новия общински съвет.
“За Земята” дава началото, включи се и ти! Подкрепете исканията за един по-чист град, с по-спокоен трафик и повече безопасни възможности за придвижване на: www.zazemiata.org/veloalei.
Интервюто с Драгомира Раева чуйте в звуковия файл.
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..