"Българското земеделие не е достатъчно пазарно ориентирано. И това е следствие на факта, че е в насипно състояние. И хората нямат вина за това“, думите са на земеделския министър Кирил Вътев, изречени по време на протестите на земеделските производители миналата седмица. Въпреки масовото участие на представители на всички земеделски браншове, имаше стопани, които не подкрепиха земеделското недоволство.
Сред тях бе Иван Сабахлъков, председател на Сдружение „Басма“ и земеделски производител от Хаджидимово, който от години апелира за „саниране на българското село“ и за превръщането на земеделието в национален приоритет, за да бъде България отново една най-развитите аграрни държави в Европа, каквато беше в недалечното минало.
Според фермера, една от причините за да не участва в протестите е, че те „са били организирани от хора, които са докарали земеделието до това положение“. Той припомни тревожния факт, че 80% от продукцията, плодове и зеленчуци, е внос от други държави, а ние самите произвеждаме само 20%.
„В момента протестираха хора, които аз ги определям като „бебета“, станаха достатъчно богати и се овълчиха. Станаха „вълчета“, които изискват от майката си каквото кажат, тя само да изпълнява. И в живота и в природата няма как вълкът да се съобразява с мнението на овцата“, коментира за Радио Благоевград Иван Сабахлъков.
Според него, заради това сега е крайно време парите, с които едрите земеделците си купиха модерни трактори, да се вложат за възстановяване на зеленчукопроизводството, което ще върне и живота в обезлюдените села.
„Зърното няма принадена стойност. Това трябва да се разбере един път завинаги. Възхищавам се на протеста, който беше организиран, но сега трябва да кажем на Европа да приравни субсидиите като във всички европейски държави, тогава това нещо ще има ефект. Затова вече 25 години сме втора категория земеделски производители в ЕС. Нека субсидиите се дават на килограм произведена продукция, а не на единица площ. Тогава ще се възроди и земеделието във всичките му форми. А сега, работим само отделни „донкихотовци“, допълни Иван Сабахлъков.
По думите му, с подписания Меморандум между протестиращите и правителството, се решават само проблемите на зърнопроизводителите, на „вълците“, а „овцете“ отново са участвали само в масовите сцени.
„Хората не са виновни, че им се дават големи субсидии. Нека си приберем земеделските работници от Германия, Англия и Франция, и ще видите, как те ще вземат тази работа, защото същата я работят в тези държави. В момента, хората от половината гоцеделчевска околия пак събират картофи в Гърция. Затова призовавам тези, които бяха с модерната техника, която я няма в Югозападна България, да отворят работни места и да напълнят българския пазар с българска продукция. Те имат и физически и финансови възможности да дават адекватни надници на хората да работят. Това е начинът, друг начин няма“, категоричен е земеделският производител от Хаджидимово.
Въпреки неблагоприятните климатични условия, Иван Сабъхлъков определи като плодородна стопанската година в Гоцеделчевско. Продукцията е качествена и хубава, но малко като количество, защото са малко производителите.
„Желанието ми е да има повече производители, които да срещам и да се обединяваме. Защото, ако на Парламента пише: „Съединението прави силата“, отдолу под Парлманета пиша: “Разединението прави разхурата“. В момента ние изпълняваме точно тази тенденция. Както сега сме се разделили, „вълкът“ никога няма да се съобрази с мнението на „овцата“. Никога.“, допълни фермерът.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков:
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..