Министерството на земеделието и храните ще настоява да се запази Преходната национална помощ за сектор „Тютюн“, заради социалното и демографско значение на тази мярка. Това каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев по време на проведения във вторник Консултативен съвет по тютюна. На него бяха коментирани и други важни теми, като средствата по схемата de minimis за регистрираните през тази година тютюнопроизводители и проблемите в сектора.
Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, НАТ-2010 и президент на Европейската организация на суровия тютюн, ELTI, потвърди за Радио Благоевград, че и тютюнопроизводителите вече са получи по 134 лева на декар от извънредната помощ за справяне с последствията от войната в Украйна, за тази година.
„Дано, да не се налага за получавама такава извънредна помощ и за войната, която тепърва започва в Израел“, допълни браншовикът.
По отношение на помощта по de minimis, която също е била акцент в Консултативния съвет, Филев коментира, че и останалите сектори като лозя, картофи и тютюн, са подходящи за ползватели на тази схема като сектори, в това число и отглеждащите сливи и десертно грозде.
По отношение на другия акцент – определянето на единичните ставки по сортови групи тютюн по Схемата Преходна национална помощ за 2023 г., ще се наложи на тютюнопроизводителите да изчакат приемането на националния бюджет за 2024 г., където ще бъдат заложени средствата и за този финансов инструмент.
„Такъв финансов инструмент е заложен в „Стратегическия план на България“, съобразено с Общата селскостопанска политика на Европейския съюз 2023-2027 г. Или по друг начин казано, този финансов инструмент е подсигурен за пет години напред. Като безпрецедентен случай, може би, е решението от проведения Консултативен съвет по тютюна, подкрепено от трите основни браншови организации, по две много важни теми. Първата, касае общия пакет средства за 2023 г., които трябва да бъдат заложени в националния бюджет за 2024 г. Настояваме единодушно, те да са в размер на 71 милиона лева. Първата година от новия програмен период е много важна, защото тази сума от първата година на кандидатстване, през следващите четири години ще намалява с 5% на годишна база. Тоест, нещата напред ще бъдат по предсказуеми. По втората тема – за единичните ставки за тютюна, смятам, че е още рано да говорим, защото не знаем колко ще бъде финансовият бюджет за 2024 г. Похвално е, че Министерството на земеделието даде заявка да направи всичко необходимо, заявеното от браншовите организации да бъде изпълнено. А именно, 71 милиона лева да бъдат заложени в бюджета за 2024 г. и тогава вече можем да смятаме конкретни единични ставки. Очакваме да имаме яснота по този въпрос до около два месеца“, коментира още Цветан Филев.
Той изрази задоволство от ползотворната работа с ръководството на земеделското министерство в лицето на министър Кирил Вътев, който доскоро също беше браншовик.
„В този дух на толерантност и конструктивност можем да очакваме добри резултати от подобни форуми и дано това да работи за създаването на оптимална среда за работа на българските тютюнопроизводители, в частност, че говорим за нашия сектор. Пожелавам го и на останалите браншове от земеделието на България“, допълни председателят на НАТ-2010.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":