Министерството на земеделието и храните ще настоява да се запази Преходната национална помощ за сектор „Тютюн“, заради социалното и демографско значение на тази мярка. Това каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев по време на проведения във вторник Консултативен съвет по тютюна. На него бяха коментирани и други важни теми, като средствата по схемата de minimis за регистрираните през тази година тютюнопроизводители и проблемите в сектора.
Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, НАТ-2010 и президент на Европейската организация на суровия тютюн, ELTI, потвърди за Радио Благоевград, че и тютюнопроизводителите вече са получи по 134 лева на декар от извънредната помощ за справяне с последствията от войната в Украйна, за тази година.
„Дано, да не се налага за получавама такава извънредна помощ и за войната, която тепърва започва в Израел“, допълни браншовикът.
По отношение на помощта по de minimis, която също е била акцент в Консултативния съвет, Филев коментира, че и останалите сектори като лозя, картофи и тютюн, са подходящи за ползватели на тази схема като сектори, в това число и отглеждащите сливи и десертно грозде.
По отношение на другия акцент – определянето на единичните ставки по сортови групи тютюн по Схемата Преходна национална помощ за 2023 г., ще се наложи на тютюнопроизводителите да изчакат приемането на националния бюджет за 2024 г., където ще бъдат заложени средствата и за този финансов инструмент.
„Такъв финансов инструмент е заложен в „Стратегическия план на България“, съобразено с Общата селскостопанска политика на Европейския съюз 2023-2027 г. Или по друг начин казано, този финансов инструмент е подсигурен за пет години напред. Като безпрецедентен случай, може би, е решението от проведения Консултативен съвет по тютюна, подкрепено от трите основни браншови организации, по две много важни теми. Първата, касае общия пакет средства за 2023 г., които трябва да бъдат заложени в националния бюджет за 2024 г. Настояваме единодушно, те да са в размер на 71 милиона лева. Първата година от новия програмен период е много важна, защото тази сума от първата година на кандидатстване, през следващите четири години ще намалява с 5% на годишна база. Тоест, нещата напред ще бъдат по предсказуеми. По втората тема – за единичните ставки за тютюна, смятам, че е още рано да говорим, защото не знаем колко ще бъде финансовият бюджет за 2024 г. Похвално е, че Министерството на земеделието даде заявка да направи всичко необходимо, заявеното от браншовите организации да бъде изпълнено. А именно, 71 милиона лева да бъдат заложени в бюджета за 2024 г. и тогава вече можем да смятаме конкретни единични ставки. Очакваме да имаме яснота по този въпрос до около два месеца“, коментира още Цветан Филев.
Той изрази задоволство от ползотворната работа с ръководството на земеделското министерство в лицето на министър Кирил Вътев, който доскоро също беше браншовик.
„В този дух на толерантност и конструктивност можем да очакваме добри резултати от подобни форуми и дано това да работи за създаването на оптимална среда за работа на българските тютюнопроизводители, в частност, че говорим за нашия сектор. Пожелавам го и на останалите браншове от земеделието на България“, допълни председателят на НАТ-2010.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..