Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомира Димитрова: Даровете на есента хранят душата и тялото

Цветовете на този прекрасен сезон, есента, могат да ни вдъхновят за едно вкусно, красиво и полезно есенно меню, което да ни дари със здраве и добро настроение. В това е убедена Любомира Димитрова, психотерапевт и експерт по спортно хранене, според която „есента е много красив сезон, който храни и душата и тялото“. Затова е добре да припомним, какво от даровете на есента, можем да сложим на своята трапеза, защото с красотата, с която ще го поднесем, ние ще нахраним и своята душа.

„Есента е богата на много цветове, които по отношение на хранителните ползи ни носят много витамини, бета каротин, това е червеният пигмент, който придава червения, оранжевия и жълтия цвят на плодовете и зеленчуците. Можем да си го набавим с моркови, тикви, сладък картоф. Но трябва да имаме предвид, че тялото го превръща в провитамин А, който се бори с оксидативния стрес и подобрява комуникативните способности“, коментира за Радио Благоевград Любомира Димитрова.

Тя напомни, че сред дарове на есента са ябълките и крушите, които можем да хапваме в различни варианти – сурови, в печива и десерти. Много полезни са и екзотичните плодове, с които можем да си осигурим наслада от различни географски ширини. Сред характерните за сезона са ананаса, папаята, помелото. Да не забравяме и кестените, които са богати на Витамин 6, който успешно може да повиши имунитета ни през този сезон.

„Цвекло, земна ябълка, цикория, селъри, резене, пащърнак, хрян – всички тези полезни храни ще ни изградят силен имунитет, като уютната атмосфера, спокойствието и съчетаването на цветовете на есента, с тези на трапезата и по отношение на декорацията, със сигурност ще ни нахрани и физически и  духовно“, допълни психотерапевтът.

За декорация на трапезата можем да използваме отново даровете на есента - шишарки, лешници, кестени, сухи листа и цветя, които можем да си осигурим с една приятна разходка сред природата.

Есенните депресии са често срещано състояние през този сезон, което също можем да преборим с цветовете на есента както в храната, така и в облеклото ни.

„Нещо, което е красиво и радва окото, със сигурност има добавена стойност и за психиката ни. По този начин ние се успокояваме и си даваме надежда, че предстои нещо красиво. Нека не забравяме, че зимният сезон е свързан с едни от най-хубавите християнски празници, така че, ако още отсега настроим мисълта си на тази вълна, ние в никакъв случай няма да попаднем в клопката на есенните депресии. Нормално е всеки човек да се почувства на кръстопът, сменяйки сезона, сменяйки дрехите в гардероба. Затова, нека дори и през зимния сезон се обличаме цветно, когато това отговаря на душевното ни състояние. Като прибавим хубавите плодове и зеленчуци, хубавата трапеза , спокойната обстановка, свещите около нас, всичко това вкупом, дори и без да усетим, ще допнирене за доброто ни настроение. И да не забравяме позитивното мислене, защото, когато очакваме нещо хубаво, обикновено го привличаме и материализираме“, категорична е Любомира Димитрова.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Любомира Димитрова:



По публикацията работи: Весела Сукалинска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38

Проф. Лизбет Любенова: Нашето Възраждане започва именно като културно

В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":

публикувано на 22.12.24 в 20:16