Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Кирил Пеев: При хроничен фарингит да се търси лекар-специалист

В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Кирил Пеев от Клиниката „Уши, нос, гърло“ в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“  коментира инфекциозните причини за възникването на фарингит, неговите разновидности, симптомите и лечението.

  „Фарингитът разделяме на остър и хроничен. Острият фарингит е възпаление на гърлото, което протича с болка при преглъщане, усещане за чуждо тяло, сухота в гърлото. При прегледа се вижда зачервено гърло. Това е едно от най-честите оплаквания при възпалението на горните дихателни пътища, които се придружават от секрети от носа, хрема, възможна е температура, особено при децата. Острият фарингит може да бъде предизвикан от грипна инфекция. Множеството вируси през годината също причиняват остър фарингит, но много рядко симптоматиката е свързана само с остър фарингит, най-често е придружена с назофарингит – т.е. възпаление на носната лигавица, носоглътката и гърлото“  - каза д-р Пеев и посочи възможните усложнения от това вирусно възпаление – локално въздейства върху имунната защита, организмът отслабва и е възможно да се насложи и бактериално възпаление, което протича като тонзилит или като ларингит. „Като причинител на фарингита е бетахемолитичният стрептокок, който е често срещан при деца и може да се установи чрез бърз тест. Това най-често се случва като епидемични взривове в детски градини и училища. Протича със зачервено гърло, възможни са червени точици по мекото небце, характерен е малиновия език, но не винаги тези симптоми се появяват  наведнъж“.


Специалистът посочи, че фарингитът става хроничен при често боледуване от фарингити, тонзилити, при пациенти, които работят във вредна среда – запрашаване, сух въздух, химически агенти, при хроничните пушачи, при пациенти с хронични възпаления на носа и околоносните кухини. Състоянието се изразява с периодичен дискомфорт в гърлото, усещане за чуждо тяло в гърлото. Пациентите пият антибиотик, или използват локални симптоматични медикаменти като спрейове за гърло, таблетки.

  При острия фарингит лечението е познато – противовъзпалителни спрейове за гърло, прахчета, таблетки, общо укрепващи, имунозасилващи медикаменти. С тях за няколко дни може да премине това състояние.

  При хроничния  - ако се изолира бактериалният причинител, той се атакува, взима се гърлен секрет, за да се изолира и да се провери дали е налице такъв причинител. Ако няма такъв – могат да се назначат локални имуностимулатори за гърло.

  „Искам да акцентирам за при пациенти, при които дълго време не преминава усещането за чуждо тяло, болка при преглъщане – 2-3 седмици – препоръчвам да се потърси помощ от специалист, особено ако пациентите са пушачи,  има прекалена консумация на сол – тогава може да става въпрос за някакво раково образувание в гърлото или в ларинкса, което често при колеги, които не се занимават с такъв тип заболявания – може да остане неразпознато. При онкологичните заболявания ранната диагностика дава много по-добри резултати.“


  Нов метод с кръвна плазма спира кървенето от носа

 Д-р Кирил Илиев работи върху  дисертация за приложението на кръвната плазма в лечение на кървене от носа. По думите при  95% от пациентите кървенето от носа е с предна локализация,  при 5% кръвта тече през гърлото, което е трудно за овладяване. Най-честите причини за кръвотечение от носа се наблюдават  при пациенти с високо кръвно налягане, което в комбинация с антикоагуланти, които разреждат кръвта, много трудно се овладява такъв тип кръвотечение. Други причини са сухота в носната лигавица, перфорация на преградата, травми на носа.

  По думите на д-р Пеев кръвната плазма има много добър регенирарщ ефект при пациенти с такива проблеми. „Кръвната плазма, обогатена с тромбоцити има силно регенериращо действие, възстановява епитела, съединителната тъкан и заздравява лигавицата при пациенти с чести рецидивиращи кръвоизливи от носа При преглед се установява какъв тип е кървенето. Ако е предно и се установи проблемен варикозен съд, той може да се обгори и след това да се приложи кръвната плазма.Манипулацията е лека и пациентът в същия ден си тръгва и не е необходима хоспитализация“.  Това е метод, внедрен от д-р Пеев, който се практикува и от няколко негови колеги, работещи по тези проблеми.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Събор в подкрепа на читалището в село Мурсалево

От десетилетия летният събор в село Мурсалево, община Кочериново, е чакано събитие за жителите. Всяка година пристигат гости от близо и далеч, а и много хора, чиито корени са от населеното място се завръщат. Това разказа в ефира на Радио Благоевград   Красимира Гешева, млада и активна като председател на местното читалище..

публикувано на 02.08.24 в 15:36

Доц. Арабаджиев: Имуноонкологията е възможност за успешно лечение на туморни заболявания

Преди броени дни Благоевград бе домакин на Лятно училище за онколози и имунолози. В залата на Американския университет най-утвърдените родни специалисти предадоха опит и знания на своите млади колеги. На форума лекарите обсъждаха последните актуалните теми от имуноонкологията, която през последните години дава все по-голяма надежда за успешно..

публикувано на 31.07.24 в 16:20

Петричкото село Ключ очаква много гости на събора

От незапомнени времена в петричкото село Ключ ежегодно се провежда традиционният събор, посветен на празника Илинден. Това е едно от най-големите и многолюдни събития в населеното място, което се почита както от местните хора, така и от много гости. „Отдавна, дедите и прадедите ни са решили на 2 август да бъде събора, когато по стар стил..

публикувано на 30.07.24 в 10:17

НУ „Яне Сандански“ в Разлог продължава с иновациите

От новата учебна година началното училище „Яне Сандански“ в Разлог ще продължи да въвежда иновации в образователния процес. Училището е иновативно още от откриването на първата процедура и вече седем години работи в посока позитивно образование и развитие на характера.  „Тази година отново кандидатствахме  и сме одобрени от МОН с иновацията..

публикувано на 30.07.24 в 10:11

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30