От гледна точка на избирателя, местните избори се проведоха в необичайна и недружелюбна среда, заяви за Радио Благоевград Славея Христова от неправителствената организация "Болкан Асист". Тя подчерта, че за тях бяха много повече мотивите да не участват в процеса, да не отиват да гласуват, отколкото стимулите, мотивите, желанието да участват. „Политическите партии, властите като цяло подценяват и дори пренебрегват участието и отношението на хората. На много места връзката между избирател, политика и институциите е скъсана и в крайна сметка на избори се сещаме за неща, които е трябвало да направим не само в последните 4, а през последните 14 години“, очерта ситуацията Славея Христова и подчерта, че „всичко това изключително много подкопава доверието в институциите, в изборния процес като изконно демократично право. И това доверие може да се върне много трудно“.
Славея Христова отбеляза, че не всичко е изгубено, защото, както във всяка една сфера, има политици и местни власти, които искат да направят нещо за местната общност. Полагат усилия, има и нови лица, което дава надежди, че промяна е възможна. Въпросът е как да я постигнем, при това разединено общество.
„Келепирното отношение, грубото погазване на основни правила налагат сериозно обмисляне и обсъждане на промени в изборния кодекс, в начина по който се излъчват представителите в секционните избирателни комисии. Защото явно с квотите на политическите партии рискуваме да продължим да затъваме“, смята Славия Христова и посочи, че проблемът е в правените промени „на парче“ и на кой както му е удобно за момента, без да се постига съгласие и общо разбиране в обществото.
По отношение на идеята за създаване на постоянна изборна администрация, големият въпрос е как ще бъде избрана, смята Славея Христова. „От 20 години се говори за закон за държавната администрация като цяло, така че да имаме експерти и на централно, и местно ниво, които да останат в администрацията, независимо от това, как се променя политическата ситуация. Същото се отнася и за изборната администрация. Ние като общество още не сме узрели да разберем, че администрацията трябва да бъде недосегаема, ако е на мястото си. Експертите и компетентните хора не трябва да зависят от политическата конюнктура“.
Местните власти са изправени пред предизвикателството да изградят доверие, връзка и взаимодействие с хората. Корупцията остава съществен проблем, защото с новите кметове, с новите общински съветници идват и новите клиенти, новите бизнеси. „Ще се види какво ще бъде отношението и дали местната власт ще преодолее тези изкушения“, коментира Славея Христова.
Цялото интервю със Славея Христова можете да чуете в звуковия файл.
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..