Природозащитната организация WWF България стартира своята интегрирана кампания „Подари природа. За нашето бъдеще”, която цели да обедини традиционната Коледна кампания и ежегодната кампания, посветена на Часа на Земята. Тя ще се проведе в две фази в периода между 7-и ноември 2023 г. и 24-ри март 2024 г. Медиен партньор на кампанията отново е БНР и Радио Благоевград.
„Благодарим за възможността да сме отново партньори и да достигнем до колкото се може повече хора с нашите послания, които касаят абсолютно всички ни“, сподели за Радио Благоевград Елена Ганчева, ръководител на кампанията на WWF „Подари природа. За нашето бъдеще”.
Тя припомни, че още от основаването на WWF през 1961 г., мисията на организацията е да се изгради бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата. Поради тази причина през годините акцентът винаги е бил опазването на биоразнообразието и дивите животни, съхранението на горите и водите.
„Но, като чели през тази години все ни оставаше възможност да обърнем внимание на една много голяма истина, а тя е, че опазвайки биоразнообразието и борейки се с климатичните промени, ние всъщност помагаме на хората да опазват природата, което е важно за самите тях. Затова акцентът този път са именно хората и бъдещите поколения. Защото, наистина нямаме много време за да обърнем това, което се случва в момента с климатичните промени и да осигурим на децата и внуците ни това, което те заслужават“, допълни експертът от WWF.
Това е и първият акцент в кампанията, върху който се обръща внимание – катаклизмите, които се случват в България и по света - наводненията, пожарите, бедствията, които наистина излизат извън граници и показват, че сме в криза. Затова, целта на кампанията е точно сега да се разкаже на хората, как като опазваме горите и речните екосистеми, реално можем да осигурим на всички нас чист въздух и чиста вода, живот без да природни катаклизми.
„Аз често споделям една мисъл на колегите – когато няма гора, няма и вода“. Съвсем наскоро изготвихме доклад за незаконния дърводобив в България. Загубите възлизат на 100 милиона лева, реално това са пари от нас, данъкоплатците. Когато няма гори, няма и вода. Тези последствия ние често не забелязваме, докато не стане късно. Това искаме да разкажем на хората, нещата, които правим за природата и срещу природата, и какво ние можем да направим, за да опазим природата“, допълни Елена Ганчева.
От WWF апелират хора и институции да се обединим в каузата за реализирането на всички амбициозни цели, което са поставени в кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“. Целта е да се спре загубата на местообитанията, да се намали екологичният отпечатък на човечеството, да направим така, че правителството и бизнесът да спрат да изчерпват природните ресурси и да започнат да ги възстановяват.
„Затова е важно да намерим подкрепа и партньори, защото сами няма да можем да се справим. Имаме нужда самите хора да ни подкрепят и самите те в своето ежедневие с малки стъпки да направят така, че да променят начина по който живеят, начина по който си изхвърлят боклука, дали ще пият вода от пластмасова бутилка или от стъклена. Има много малки неща, които ако повече хора се съберат и започнат да ги правят, резултатът ще бъде наистина впечатляващ“, коментира още ръководителят на кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“.
Всеки може да стане част от каузата на WWF като се включи в кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“. Вижте как на wwf.bg/koleda.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Елена Ганчева:Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..