Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Офталмологът д-р Наталия Боцевска:

При диабетната ретинопатия и макулната дегенерация честите прегледи са задължителни

Безплатни прегледи се проведоха в Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ от 30 октомври до 3 ноември, които бяха насочени към пациенти, диагностицирани с диабетна ретинопатия и макулна дегенерация, свързана с възрастта.

  В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Наталия Боцевска обобщи резултатите от прегледите, информира слушателите за двете социалнозначими очни заболявания и постави акцент върху важната роля на профилактиката, грижата за очите и навременните прегледи.

  „Бяха прегледани около 40 пациенти, около 30% от прегледаните бяха с установена диабетна ретинопатия, около 30% с макулна дегенерация, а останалите пациенти бяха със зрителни смущения, катаракта и глаукома.

  Макулната дегенерация е свързана с възрастта. Това е социалнозначимо заболяване сред  възрастните хора, докато диабетната ретинопатия се среща при пациенти от различна възраст с установен диабет. Макулната дегенерация е с две форми – суха и влажна. Влажната форма е по-неблагоприятна, с по-агресивен ход и по-сериозно засяга зрението на пациентите. Тя е на трето място за необратима загуба на зрението след катарактата и глаукомата в световен мащаб. Лечението на влажната форма е медикаментозно. Прилагат се интравитрални инжекции в окото и целта им е да се подсуши ретината, да се подсуши макулата и да спадне този оток, защото при оток в областта на макулата зрението много сериозно се променя“ – посочи д-р Боцевска. По думите и диабетната ретинопатия може да засегне всички възрасти.  Много от пациентите са в работоспособна възраст. Заболяването уврежда периферните кръвоносни съдове от повишените нива на кръвната захар, към които са много чувствителни. Увреждат се кръвоносните съдове, от там и ретината. Това е причина да се стига до промяна в зрението. Възможни са промени като оток в макулата, кръвоизливи, което е проблем.  Първите признаци е възможно да не бъдат забелязани от пациентите, ако проблемът е в едното око. Най-честите симптоми са замъглено зрение, възможно е да виждат предметите изкривени, да имат зрителни смущения.


  „При макулната дегенерация за съжаление се уврежда макулата – тази част от ретината, която отговаря за централното зрение. Тя е около 1 кв. мм от цялата повърхност на ретината. Увреди ли се нервна тъкан, възстановяване няма. Но при макулната дегенерация лечението е насочено, за да не прогресира заболяването и пациентът да има по-нормален начин на живот.

  При диабетната ретинопатия златният стандарт е лазерното лечение и интравитралните инжекции, които са за отока на макулата. Но най-важното при хората с диабет е най-напред да се възстанови нормалното ниво на кръвната захар“.

  Специалистът-офталмолог коментира и появата на „мушици“ в окото. „Това е свързано с отлепване на стъкловидното тяло. Очната ябълка е изпълнена с гел, прозрачна структура, което ние наричаме стъкловидно тяло. При хора над 55 години това стъкловидно тяло се отлепва от ретината и на мястото, където се е отлепило, в стъкловидното тяло се образува мътнина, която плува наляво-надясно и много добре се вижда на бял фон и на  силна светлина. Среща се често при хора с късогледство. Опасен признак е, когато се появят и „светкавици“, а това означава незабавна връзка с офталмолог, защото е възможно отлепване на ретината, което е много сериозен проблем“ .

   Офталмологът д-р Боцевска препоръча редовни профилактични прегледи за хора над 55-годишна възраст – поне 2 пъти в годината, за да бъде направен обстоен очен преглед.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Темата за донорството е важна и трябва да присъства в дневния ред на обществото

Темата за донорството е изключително важна и тя трябва да присъства в дневния ред на обществото. Това е и една от нашите цели – да даваме гласност чрез спортни събития, информационни кампании и срещи очи в очи. По този начин ще привлечем вниманието на хората към темата. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Иванка Динева, изпълнителен директор на..

публикувано на 22.05.24 в 11:24

Работата със специалните деца е благословия

Петър Астинов, учител на деца със специални образователни потребности в Център за специална и образователна подкрепа „Св. Паисий Хилендарски“ – Благоевград, стана носител на приза „Учител на годината“. Наградата е от Синдиката на българските учители и е в направление „Възпитателна работа, извънкласни и извънучилищни дейности, училищни психолози и..

публикувано на 20.05.24 в 15:07

Все повече дами искат да усвоят тънкостите на пчеларската професия

27 са курсистите, които тази година усвояват тънкостите на пчеларската професия, в първия и единствен засега у нас, Пчеларски университет. Тазгодишният цикъл на обучение започна в началото на годината и приключи миналата събота. За да се стимулират начинаещите пчелари се предлагат и стипендии, те са общо 10 за този сезон, има и 5 награди за..

публикувано на 20.05.24 в 13:21

Теодор Недев: Благодарен съм за четирите години в АУБ и в Благоевград

Теодор Недев е абсолвент от 30-тия випуск 2024-та на Американския университет. Преди броени дни, заедно със 196 бакалаври и 23 магистри, получи своята диплома. Бил е президент на Клуба по инвестиционен мениджмънт към АУБ за учебната 2022/2023 година, част е от младежката организация „България на младите“. От две години работи в Института за..

публикувано на 20.05.24 в 09:20

Европейска нощ на музеите в Благоевград

С удължено работно време, безплатен достъп до експозициите и богата програма, Регионалният исторически музей – Благоевград отбелязва Европейската нощ на музеите и галериите в съботния ден, на 18 май.  По традиция инициативата започна с така наречената "Малка нощ", чиято програма бе посветена на детската публика. Официалното й откриване стартира в 14:30 с..

публикувано на 18.05.24 в 17:44

Геймингът и поведенческото пристрастяване

Дигиталните зависимости са част от поведенческото пристрастяване, към което се отнасят още хазарта, пазаруване, гледане на порно и всички производни идващи от дигитални устройства. На това мнение е психолгът Георги Млеканов. Проблемът с пристрастяването към електронните игри е със задълбочаващи последствия  за развитието на младите хора,..

публикувано на 17.05.24 в 14:40

Край на рекламите на хазарт

От днес, 17 май,  влиза в сила забраната на реклами за хазарт във всички медии, както и наличието на билбордове в близост до учебни заведения. Новият закон за хазарта въвежда почти пълна забрана на рекламите на хазартни игри в телевизии, радиа и сайтове. Той бе обнародван на 14 май в „Държавен вестник“. Според новия закон  хазарта се..

публикувано на 17.05.24 в 14:10