Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четвърта дървена статуя ще краси село Пирин

Четвърта дървена статуя ще бъде поставена в центъра на високопланинското село Пирин в община Сандански, съобщи в ефира на Радио Благоевград кметът Георги Влахов. Той бе избран за трети мандат още на първия тур на местните избори с над 85% от гласовете на избирателите. Категоричният резултат показва, че хората са му гласували отново доверие, защото харесват начина, по който се грижи за хората и за селото. За тяхно здраве, на 6 ноември, бе раздаден курбан, с който по традиция се отбелязва местният народен празник „Пухтьо“ . Така Георги Влахов постави реално началото на третия си кметски мандат.

Според него, изборната победа е била очаквана, но не и с такъв категоричен резултат.

„Чак такава убедителна победа не съм очаквал. Явно, хората имат вяра в мен, а аз донякъде оправдавам това доверие, да не звучи като самохвалство. Помагам в селото с каквото мога. За първи път тук се получава такъв резултат на кметски избори“, сподели Георги Влахов.

Той е категоричен, че работата на един кмет е да решава проблемите на хората, а да не стои в канцеларията. Добрият кмет трябва да е сред хората, на улицата, там където има проблеми. Така с общи усилия на кмет, на общинското ръководство и на местните хора, са решени доста от наболелите проблеми в село Пирин, свързани с пътя, чистотата и облагородяването на центъра.

Благодарение на кмета Георги Влахов, селският мегдан смени изцяло своя облик. Сега той е цветен, красив и чист. За радост на местните и на туристите, в центъра на населеното място са поставени светещи цветни букви, изписващи името на село Пирин. Впечатление правят и трите дървени статуи на Змея, на Свети Никола и на Спиро Войвода, които прославиха селото в цяла България. Статуята на Спиро Войвода бе осветена в деня на празника „Пухтьо“, но се оказва, че няма да бъде последната, поставена в центъра на село Пирин.

„В чест на победата на изборите поръчах още една статуя на мечка с малко мече. Ще я сложим до водопада в центъра на селото. С кмета на общината Атанас Стоянов имаме намерение да сменим водопровода, да се запълнят дупките по пътя до селото. Ще продължим да облагородяваме центъра, за да е по-приятно както за местните хора, така и за туристите, които идват все по-често“, обясни Георги Влахов.

Според него, в селото има възможности за развитие на селски туризъм, има и къщи за гости, но не всички работят. Хората, които не живеят в селото, започват да стягат къщите си и да ги използват като вили през лятото. Тогава идват много туристи, възстановен е и киносалонът, където вече се прожектират, сниманите в село Пирин документални филми.

„Сега, на 1 декември, ще има нова прожекция. Ще дойде снимачен екип, който е правил филм за селото, пак ще има кино в село Пирин, ще пуснем и обява. Този филм, който ще се прожектира, не е показван въобще. Аз не мога да се сетя кога е правен, но е документален филм за селото. Пожелавам си да съм здрав и да помагам на хората. Те имат деца, но като са извън селото, на кого да разчитат, първо на кмета“, категоричен е Георги Влахов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Влахов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01