Националният фотопроект "Аз съм бъларка" навърши 9 години. Всичко започва през 2014 година, когато фотографът Радослав Първанов среща едно момиче, облечено в народна носия, в Копривщица. Образът на младостта, съчетан с историята и стариността на носията, го оставя поразен и за негов късмет среща момичето отново, този път на възстановка на връх Шипка. Тогава той решава да направи фотосесия с нея. Първите снимки заснемат в родния град на девойката - Пловдив. Те предизвикват голям фурор в интернет пространството и Радослав решава, че ще продължи да разкрива красотата на българския фолклор и родина чрез образа на младото момиче, пазещо народните традиции. Той ги заснема, облечени в традиционни за своя край носии на забележителни кътчета от родното им място.
"Помислих си, че колкото са кътчетата на нашата страна, толкова и красиви момичета ще срещна и затова предпочетох да подбера 22 лица на 22 момичета, с които да започна да съставям една мислена карта на България, в която да включа множество лица, носии и места от България, с културно значение, за да разказвам за историята на България, за богатсвото на нашата култура, фолклор и традиции, чрез изразното средство на младото моминско чисто лице, на непорочния образ на българката, за да го превърна в един иконичен образ, образ за преклонение и разбира се един пример, с който да дадем основание за вяра у по-възрастните, че остават наследството си в сигурни ръце", разказа за началото на проекта в ефира на Радио Благоевград Радослав Първанов, като допълни, че продължава да снима момичета, избрали да извървят своя път в България, като пример на посланието, което идеята му отправя вече 9 години.
Четвъртото издание на проекта, под заглавието "Аз съм българка! - Пазителка на дома", разкрива битовите занимания на бъларката от миналото в автентична атмосфера.
"Във фотосесията се включиха 25 момичета, с които показахме 23 традиционни занимания от миналото. Заснета е край Етнографския музей "Етъра" и ще бъде показана през следващата пролет", разкри продуцентът на "Аз съм българка" пред Радио Благоевград.
Красивите кътчета от Лещен, Ковачевица, Рилксия мнанастир, Кюстендил, Сандански и Благоевград също имат своето важно място в снимките на проекта.
"Като едно от златните кътчета на България, Югозападът нямаше как да не присъства. Първото ми стъпване в тази част на България беше в първата част на проекта, когато снимахме в Петрич. Това е един изключително богат на фолклор край, с много добре запазени обекти, история и невероятно красива природа", сподреля Първанов.
Повече чуйте в прикачения звуков файл с разговора на Ваня Бахчиванова със създателя и продуцент на "Аз съм българка" Радослав Първанов.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..