Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Чавдар Славов:

С брахитерапията се постига 96% излекуване на рак на простатната жлеза

Клиниката по урология и андрология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ провежда безплатни профилактични прегледи за рак на простатната жлеза през целия месец ноември. Поводът е Световният месец за борба с рака на простатата и международната инициатива Movember, насочена към мъжкото здраве.

   В инициативата се включи целият екип на клиниката, в това число и нейният началник акад. проф. д-р Чавдар Славов, който коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград темата, свързана с прегледите, както и лечението на рака на простатната жлеза и профилактиката.

  Като честота ракът на простатата е на второ място в България след рака на белия дроб при мъжете. Годишно от него се разболяват около 3 000 мъже. Най-често от рак на простатата боледуват мъже над 60 години, но не са изключение и по-ранните прояви на болестта, когато тя протича и по-агресивно.

  „От 56 пациенти, които се възползваха от тези прегледи, при четирима е проведена биопсия на простатната жлеза и е установен карцином – т.е. ранни форми, което е и идеята на тази кампания. За съжаление ние нямаме добра статистика, защото не всички пациенти се регистрират. Обикновено са между 2 500-3 000 новооткрити случаи, но към тях се прибавят и случаи, които са на терапия. В държавата няма реален  раков регистър -  нещо, което е проблем на нашето здравеопазване, и не можем да твърдим категорично колко са  случаите. Но определено през последните години се наблюдава бум, по-скоро епидемичен бум, за рак на простатната жлеза при мъжете. Това се наблюдава в световен мащаб – за миналата година статистиката сочи 1 милион 470 хиляди новооткрити случаи и 370 000 починали, което е сериозна цифра“ – сподели проф. Славов. По думите му все по-често като водеща причина за заболяването се налагат предразполагащите генетични фактори, които не винаги са свързани с предаване между поколенията, колкото наличие и предразполагане към развитие на карцином на простатната жлеза. „За наша радост българската наука участва в един световен проект, който откри наличието на повече от 100 асоциативни връзки, свързани с генома на рака на простатната жлеза – така че набира сила една теория, че има локус, има място в генома,  което предразполага към  развитието. И друг локус, наречен супер локус, който го подтиска. Фактори като облъчване, стрес, нездравословен начин на живот, напълняване и т. н. са предразполагащи към отключване на този задържащ механизъм и тогава започва развитието на карцинома на простатната жлеза. Но науката, медицината още от края на 90-те години на миналия век е открила начин за ранно откриване, поради което още от 2010 година в България, аз в качеството си на национален консултант по урология тогава, заедно с председателя на НСОПЛБ доц. Любомир Кировуспяхме да издействаме чрез здравното министерство, всички мъже над 50 години да имат право да се изследват с туморен маркер и с преглед при уролог, който на практика е задължителен. Но в България за съжаление, това е препоръчително, а не задължително“.


  УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ разполага с Център за съвременна диагностика и лечение туморите на простатната жлеза. Това е единственото място в България, където е въведена Брахитерапия с ниска мощност на дозата при ранен карцином на простатната жлеза. Става въпрос за иновативен метод на вътретъканно облъчване, при който се избягва операцията и всички произтичащи от нея усложнения. „Можем да кажем, че ние сме затворили цикъла – от входа до изхода за този проблем – със съвременна диагностика, съвременно лечение. Ние сме единственият център в България, смея да твърдя и на Балканите, с изключение на Атина и Истанбул, където има по един център, за т.нар. Брахитерапия с ниска мощност на дозата. Това е изключително съвременен и иновативен подход при ранен карцином, и е терапия, която съхранява качеството на живот на пациента, неговата потентност, запазва се сексуалната му функция. Имаме вече повече от 40 пациенти в рамките на 2 години, при които е проведена тази терапия и резултатите са отлични. При тази терапия има 96% излекуване. Отскоро здравното министерство пое разхода за тези изотопни зърна, които се вкарват директно в простатната жлеза, като остава едно по-минимално заплащане,  като очакваме да се включи и НЗОК и да стане напълно безплатно“.

   Проф.  Славов препоръча на мъжете след 50 години ежегодно да правят безплатен тест за туморен маркер, да се преглеждат при уролог, което се полага по здравна каса за здравноосигурените пациенти. Мъжете да не се страхуват и да знаят, че има 100-процентово решение на проблема, да знаят, че има методи, които не са свързани с хирургия. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Събор в подкрепа на читалището в село Мурсалево

От десетилетия летният събор в село Мурсалево, община Кочериново, е чакано събитие за жителите. Всяка година пристигат гости от близо и далеч, а и много хора, чиито корени са от населеното място се завръщат. Това разказа в ефира на Радио Благоевград   Красимира Гешева, млада и активна като председател на местното читалище..

публикувано на 02.08.24 в 15:36

Доц. Арабаджиев: Имуноонкологията е възможност за успешно лечение на туморни заболявания

Преди броени дни Благоевград бе домакин на Лятно училище за онколози и имунолози. В залата на Американския университет най-утвърдените родни специалисти предадоха опит и знания на своите млади колеги. На форума лекарите обсъждаха последните актуалните теми от имуноонкологията, която през последните години дава все по-голяма надежда за успешно..

публикувано на 31.07.24 в 16:20

Петричкото село Ключ очаква много гости на събора

От незапомнени времена в петричкото село Ключ ежегодно се провежда традиционният събор, посветен на празника Илинден. Това е едно от най-големите и многолюдни събития в населеното място, което се почита както от местните хора, така и от много гости. „Отдавна, дедите и прадедите ни са решили на 2 август да бъде събора, когато по стар стил..

публикувано на 30.07.24 в 10:17

НУ „Яне Сандански“ в Разлог продължава с иновациите

От новата учебна година началното училище „Яне Сандански“ в Разлог ще продължи да въвежда иновации в образователния процес. Училището е иновативно още от откриването на първата процедура и вече седем години работи в посока позитивно образование и развитие на характера.  „Тази година отново кандидатствахме  и сме одобрени от МОН с иновацията..

публикувано на 30.07.24 в 10:11

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30