Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сборник съхрани преданията и легендите от Радомирския край

„Радомирски истории“ е сборник с 33 предания и легенди от 17 населени места, намиращи се на територията на община Радомир. Част от публикуваните местни истории са събрани чрез обществен конкурс, в който участие взеха 21 пазители на културното богатство в района. Някои разкази пък са записани по време на допитвания до местни възрастни хора, а други открити в непреиздавани краеведски книги и столетни сборници с народни митове и легенди из библиотекарски колекции в София, Радомир и Кюстендил.

Този сборник е част от по-голям проект на Фондация „Солидарност в действие“, който цели опазване на местното устно културно – историческо и фолклорно наследство и създаване на възможности за междупоколенчески диалог и съвместни усилия за съхраняване на местната култура.

Идеята за създаването на сборника започва по инициатива на млади хора от Радомирския край. 

"Заедно с тях прекарахме един уикенд, пътешествайки из България. След като посетихме няколко различни места, свързани с легенди и предания, които се разказват за тези места, се запитахме дали няма такива предания и легенди, свързани с различни географски обекти, с различни хора из нашите места в Радомирско. Така се появи идеята да изследваме тези предания и легенди, които се съхраняват от едно време", разказва в ефира на Радио Благоевград изпълнителният директор на Фондация „Солидарност в действие“ Маги Назер и допълва, че са срещнали голяма подкрепа и в лицето на Местна инициативна група Радомир - Земен.

Една от историите в сборника съхранява спомените на възрастна жена от региона за нейното детство. Тя разказва за дядо си, който е правил обувки, за вкуса на топлия хляб, който току - що е излязъл от фурната. Преобладават обаче историите, свързани с митове и легенди за места в Радомирско. 

"Интересна е историята как Крали Марко се състезава със сестра си да хвърля камъни и тя го надхвърля. В Радомирско има няколко места с големи скали, които са познати на местните като Кралимарковски скали и така тези истории са обвързани с тях", разказва Маги Назер.

Името на село Кондофрей пък идва от френски граф, който е бил излекуван от местна мома и решава да остане в селото с нея. 

Сборникът има дигитална версия, която всеки, който желае да се запознае с историите и легендите, свързани с Радомир, може да изтегли безплатно от сайта на проекта https://radomirstory.com/.

Повече за сборника можете да чуете в разговора на Ваня Бахчиванова с председателя на Фондация "Солидарност в действие" Маги Назер.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50