Искрен Красимиров е родом от Враца. През годините е бил режисьор, оператор, актьор. Преподавател е в Нов български университет и Югозападния университет в Благоевград. Автор е на над 25 филма, посветени на националните ни герои и на книгите „Да убиеш Ботев“ и „Да предадеш Левски“. Красимиров е и основател на проекта „Незабравимата България“, в рамките на който провежда уроци по родолюбие в стотици училища и детски градини както в България, така и в чужбина. А в момента приключва и поредното си турне из страната - "Патриотични игри", който е съвсем нов цикъл, първата серия от който, беше посветена на народните будители.
"2013 започна всичко с моя първи филм за Христо Ботев - "Ботев от Голгота към Свобода", който направих едва на 22 години и оттогава вече 10 години работя на нивата на родолюбието, така да го наречем, като направих още над 20 филма за нашите герои. С моя екип от "Незабравимата България" заснехме филми за Васил Левски, за Иван Вазов, Захари Стоянов, въобще всички по-знакови наши национални герои. Моят интерес към историята, моят ищах да се посветя на тази кауза, мисия да показвам на децата нашите герои, да ги радвам, започна около 2010 година, когато на бял свят излязоха нови документи, от които стана ясно, че моят прадядо е бил един от 200-те участници в Ботевата чета, тогава се зароди моят интерес към историята и тогава всъщност реших да си посветя живота на това", споделя в ефира на Радио Благоевград Искрен Красимиров.
Когато настава Ковид пандемията, Красимиров решава да се ориентира и към възрастните, запознавайки ги с историята. Така създава и своите две книги "Да убиеш Ботев" и "Да предадеш Левски".
"Книгите са малко по-различни от филмите. Докато филмите са художествено-документални и в тях показвам геройската страна на нещата, то в книгите нищя кои са предателите на Ботев, на Левски. Посвещавам се на малко по-тъмната страна на историята, ако мога така да го определя, но целта си остава същата - да запознавам вече по-възрастните с непознати факти от нашата история", разказва Красимиров.
Основателят на "Незабравимата България" споделя, че на много места бива наричан "съвременният будител", но макар тези думи да го радват, често му става и неудобно.
"Моята цел е децата да се вълнуват. Децата да знаят историята, искрено да се радват, когато говорят за нашите герои. Това е най-голямата награда за моята дейност и тогава разбирам, че всички безсънни нощи, всички хиляди пропътувани километри са си стрували", казва Искрен Красимиров.
Какво още сподели Искрен Красимиров за заразяването на децата с любов към историята, за баща си и за бъдещите си планове, свързани със запалването на искрата на родолюбието в цялата страна, можете да чуете в разговора му с Ваня Бахчиванова.
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..