Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Даниела Попова:

Самоконтролът е много важен елемент от цялостното лечение на диабета

14 ноември е Световния ден за борба с диабета. Той се отбелязва в отговор на нарастващата тревога за бъдещето на милиони хора по света, страдащи от заболяването. Доц. д-р Даниела Попова, началник на Клиниката по метаболитно-ендокринни заболявания и диететика в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, коментира рисковете които крие диабетът, контролът и превенцията в седмичното издание на предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград.

  „Диабетът е социалнозначимо заболяване с нарастваща честота, нарастващ риск от висока заболеваемост и висока смъртност по причина на множеството увреждания, които причинява на големите и малките съдове на тялото. Традиционно се свързва с тежките усложнения на диабета, водещи до слепота, бъбречна недостатъчност, ампутация на крайници, инфаркт, инсулт, сърдечна недостатъчност. Това са тревожните факти от медицинската практика. По същество диабетът е обменно заболяване, свързано с висока кръвна захар по причина на нарушения в регулацията на тази обмяна. Познаваме много рискови състояния, които отключват и улесняват възникването на диабета“ – посочи доц. Попова. По думите ѝ това са наднорменото тегло и затлъстяването. Важно място заемат недостатъчната физическа активност на хората, намаляване движението като цяло, застояването пред компютъра в офиса, което води до обездвижване. Като причина тя посочи и хроничния стрес, който е част от ежедневието ни. Тези неблагоприятни социални фактори, когато намерят терен на фамилна предразположеност и генетичен риск – отключват заболяването.

  Доц. Попова коментира и състоянието на преддиабет. „Преддиабетно състояние се наблюдава, когато все още кръвната захар започва да се покачва на гладно над 5.5 – нормата е 3.5-5.5милимола на литър. Когато тя започне да се качва на гладно над 5.5, но не е достигнала цифрата 7, което е цифрата на диабета – тогава говорим, че е налице риск от диабет. Напоследък всички експерти по света, към които се присъединяваме и ние в България, обръщат особено голямо внимание на преддиабета и днес борбата е силно да намалим хората, с диабетен риск – така, че те да не развият диабет в следващите години от своя живот. Затова обръщаме голямо внимание на ранната диагностика, скрининговите прегледи, които трябва да правят хората при своя семеен лекар. След 40-45 години те трябва да проверяват нивото на своята кръвна захар, холестерола, кръвното налягане. Това са базовите елементарни показатели, които са маркери за здравето".



  Доц. Попова посочи, че в областта на диабетната терапия медицината направи сериозни скокове напред. „Налице са два нови класа медикаменти, които помагат да се лекува заболяването. Таблеткови медикаменти, които помагат да не стига до инсулина. Диагностиката също е на много добро ниво, по-стройна. Има правила на добра медицинска практика, като всеки специалист-ендокринолог владее тези правила. Медицината има своите инструменти и средства, а от другата страна е личната отговорност на всеки индивид. „За съжаление и в клиниката ежедневно се сблъсквам с това – хора с установен диабет изоставят своя контрол – не ходят редовно на прегледи, прекъсват своето лечение, правят необосновани промени и в резултат на това са в лош контрол на диабета. Самоконтролът с помощта на глюкомер е много важен елемент от цялостното лечение на диабета“.



  Ендокринологът сподели, че профилактичните изследвания, които следва да се правят при семейния лекар, не се извършват в пълен обем, но на първо място е личната отговорност на всеки човек. Доц. Попова препоръча здравословно хранене, прием на плодове и зеленчуци, да се ограничат захарните и мазни храни, грижа за здравословно тегло, повече движение сред природата, на се намали нивото на стрес. Ако хората имат риск от диабет в семейството си или в своята здравна история – да не забравят да проверяват кръвната захар, холестерола и кръвното налягане, за да бъдат по-здрави, сънят също е много важен. „Поставям акцент и върху децата и юношите, които също са наша тревога, защото се увеличават децата с наднормено тегло и за съжаление при тях също започна да се появява диабет, свързан с всичките неблагоприятни рискови фактори. В детските градини и училищата трябва да се мисли за здравословно хранене, движение и изграждане на правилни навици за здравословен начин на живот“.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00