Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Петков: Почти е изчерпано времето за ограничаване на глобалното затопляне

От 30 ноември до 12 декември 2023 година Дубай, Обединените арабски емирства, е домакин на 28-та годишна среща на върха, по-известена като COP28. Делегати от 197 държави и представители на множество организации обсъждат и договарят важни въпроси, свързани с ограничаването и справянето с климатичните промени. Общият брой на всички участници се очаква да достигне до 70 000 души, което прави тазгодишния форум най-посещавания в историята. „Реалистичният хоризонт за изпълнение на Парижкото споразумение почти свършва и специално целта за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 градуса“, подчерта в интервю за Радио Благоевград Николай Петков от екологичното сдружение „За Земята“ и автор в платформата „Климатека“. Сред основните теми на световния форум той посочи глобалната равносметка, която трябва да се направи; актуализацията на  националните приноси; утрояване на възобновяемата енергия до 2030 година; фондът “Загуби и щети” да придобие конкретен вид и да заработи. „Все пак има голям напредък в развитието на ВЕИ, както и на електромобилите, но това не е достатъчно“, коментира още Николай Петков и съобщи, че България е сред 20 държави, подкрепили декларация за утрояване на ядрената енергия.

България за първи път изпрати впечатляваща делегация от 200 души, има свой павилион, който откри президентът Румен Радев. Програмата на българския павилион може да следите на сайта на МОСВ: https://www.moew.government.bg/bg/klimat/cop28/.  Нашата страна е заявила готовност да бъде домакин на COP29 през 2024 година. На този етап не е ясно дали това ще се случи, защото към момента е известно само, че домакинството на COP29 би трябвало да бъде в страна от Източна Европа, но Русия, блокира това домакинството  в държава от ЕС.

Дали ще се постигне историческо споразумение, бих казал, че  очакванията  не са толкова големи. Но отговорността е много голяма, защото времето вече е почти изчерпано, ако наистина искаме да изпълним  Парижкото споразумение“ ,  подчерта Николай Петков.

Интервюто с Николай Петков чуйте в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29