Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравка Чимева: Китай живее в бъдещето

   Здравка Чимева, туроператор и председател на Сдружение „Движение „Ние жените“  разказа в студиото на БНР-Радио Благоевград за 10-дневното си пътуване до градовете Пекин, Шанхай и Сиан в Китай, заедно с 20 свои колеги от България.Всеки, които се е докоснал до Китай и необятната му култура и традиции - определя като един нов свят.  

 „Това, което преживях беше един културен шок. Личното ми усещане е, че тези хора живеят в бъдещето. Китай е една невероятна държава – сплав от хармония и величие, създадено от хората и запазено в продължение на векове. Държава, населявана от  1 милиард 450 милиона жители - втора по население след Индия и четвърта по територия в света“.

  За хармонията между човека и природата, между пиенето и храната: Здравка Чимева посочи, че китайците се хранят изключително здравословно и природосъобръзано. На трапезата им присъстват морските дарове, пилешко месо, ориз, сладко-кисели сосове. Изненадата на българската група  е, когато домакините споделят, че не консумират сол, тъй като вреди на здравето. Тези навици създават и в децата си от най-ранна възраст. „Китайците са изключително усмихнати, ведри, внимателни и любезни. Не видях забързан и напрегнат човек, не видях тълпи и струпване на хора. Животът там няма нищо общо напрежението, характерно за нас и другите европейски държави.“


  Образование, социална политика, здравеопазване: „В Шанхай, който е най-големият град в Китай и е зашеметяващ със своите мащаби -  с близо 26 милиона души, и един от четирите градове-провинции, подчинени пряко на централното правителство – 95% от хората са образовани. Пенсионната възраст е 55-60 години. Попаднахме на място, където пенсионерите, облечени в еднакви дрехи  се забавляваха, с много смях  и виждаш изключително ведра и позитивна атмосфера. Домакините споделиха, че има около 80 милиона китайци, които живеят на ръба на бедността. Това  е около 1 процент на фона на 1 милиард 450 милиона, но това са хора, които живеят във високопланинските и пустинни райони. Полагат се много усилия като се изпращат учители-доброволци, които да образоват тези хора, защото най-важното за тях е образованието и здравеопазването. Използват много традиционната медицина, която е на над 2000 години – акупунктура, билки, йога -  при това огромно население е нормално да се използва този ресурс. Всичко, което правят е законосъобразно, природосъобразно и в името на хората“.


  Околна среда: „Обикаляла съм много по света, но никога, никъде  не съм видяла по-чисти градове. Никъде не видях хвърлена една угарка, една плочка, която да не е на мястото си, едно листо няма на улицата. Всички хора в Китай знаят, че те са държавата и държавата не им е длъжник. Държавата съм аз, вие, всички ние, които живеем на тази територия. При тях дисциплината, режимът е по-различен. Всеки се съобразява с правилата, отговорен е сам за себе си, отговорен е и към държавата. Всички хора се движат с електромобили, които не замърсяват въздуха. Пекин е над 22 милиона жители, но  никъде не видях задръстване от автомобили, паркирани автомобили на улицата,  всички спазват правилата и носят отговорност на мястото, където се намират.“


  Великата китайска стена – най-дългата стена в света и с най-древна архитектура. „Една от най-големите туристически атракции е Великата китайска стена – строена от хората в продължение на векове. 8 хиляди километра е дълга, височината - 15 метра. От там могат да се видят зашеметяващи пейзажи, сурови планини, долини, обширна пустиня, буйни зелени земи. Невероятно съоръжение, в което е помислено за всичко“.

  Здравка Чимева е категорична, че ако Господ е решил да подреди живота  на някой – това е Китай, защото такава е целта на една държавност – да създаде добри условия за живот на хората. „Тъй като повече от 50 години съм в туристическия бизнес, съм имала възможност да посетя десетки държави, но Китай е на първо място в тази своеобразна класация. Не само заради невероятните архитектурни паметници и мащабите на градовете, но заради начина и условията за живот на хората в тази страна. Ред, чистота, природа, грижата за нея, спокойствие, усмихнати и отговорни хора. Струва си човек веднъж в живота да посети Китай, която като дестинация става все по-достъпна“.

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24

Кабинет с третия мандат или поредни избори?

Възможен ли изход от политическата криза в последния момент? Защо не успяха да получат парламентарна подкрепа първите и вторите мандатоносители? Коя политическа сила ще получи третия мандат и какви са опциите за реализацията му? Какви са големите предизвикателства пред политическите партии в навечерието на все по-вероятните поредни предсрочни избори?..

публикувано на 24.07.24 в 11:12

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55