Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравка Чимева: Китай живее в бъдещето

   Здравка Чимева, туроператор и председател на Сдружение „Движение „Ние жените“  разказа в студиото на БНР-Радио Благоевград за 10-дневното си пътуване до градовете Пекин, Шанхай и Сиан в Китай, заедно с 20 свои колеги от България.Всеки, които се е докоснал до Китай и необятната му култура и традиции - определя като един нов свят.  

 „Това, което преживях беше един културен шок. Личното ми усещане е, че тези хора живеят в бъдещето. Китай е една невероятна държава – сплав от хармония и величие, създадено от хората и запазено в продължение на векове. Държава, населявана от  1 милиард 450 милиона жители - втора по население след Индия и четвърта по територия в света“.

  За хармонията между човека и природата, между пиенето и храната: Здравка Чимева посочи, че китайците се хранят изключително здравословно и природосъобръзано. На трапезата им присъстват морските дарове, пилешко месо, ориз, сладко-кисели сосове. Изненадата на българската група  е, когато домакините споделят, че не консумират сол, тъй като вреди на здравето. Тези навици създават и в децата си от най-ранна възраст. „Китайците са изключително усмихнати, ведри, внимателни и любезни. Не видях забързан и напрегнат човек, не видях тълпи и струпване на хора. Животът там няма нищо общо напрежението, характерно за нас и другите европейски държави.“


  Образование, социална политика, здравеопазване: „В Шанхай, който е най-големият град в Китай и е зашеметяващ със своите мащаби -  с близо 26 милиона души, и един от четирите градове-провинции, подчинени пряко на централното правителство – 95% от хората са образовани. Пенсионната възраст е 55-60 години. Попаднахме на място, където пенсионерите, облечени в еднакви дрехи  се забавляваха, с много смях  и виждаш изключително ведра и позитивна атмосфера. Домакините споделиха, че има около 80 милиона китайци, които живеят на ръба на бедността. Това  е около 1 процент на фона на 1 милиард 450 милиона, но това са хора, които живеят във високопланинските и пустинни райони. Полагат се много усилия като се изпращат учители-доброволци, които да образоват тези хора, защото най-важното за тях е образованието и здравеопазването. Използват много традиционната медицина, която е на над 2000 години – акупунктура, билки, йога -  при това огромно население е нормално да се използва този ресурс. Всичко, което правят е законосъобразно, природосъобразно и в името на хората“.


  Околна среда: „Обикаляла съм много по света, но никога, никъде  не съм видяла по-чисти градове. Никъде не видях хвърлена една угарка, една плочка, която да не е на мястото си, едно листо няма на улицата. Всички хора в Китай знаят, че те са държавата и държавата не им е длъжник. Държавата съм аз, вие, всички ние, които живеем на тази територия. При тях дисциплината, режимът е по-различен. Всеки се съобразява с правилата, отговорен е сам за себе си, отговорен е и към държавата. Всички хора се движат с електромобили, които не замърсяват въздуха. Пекин е над 22 милиона жители, но  никъде не видях задръстване от автомобили, паркирани автомобили на улицата,  всички спазват правилата и носят отговорност на мястото, където се намират.“


  Великата китайска стена – най-дългата стена в света и с най-древна архитектура. „Една от най-големите туристически атракции е Великата китайска стена – строена от хората в продължение на векове. 8 хиляди километра е дълга, височината - 15 метра. От там могат да се видят зашеметяващи пейзажи, сурови планини, долини, обширна пустиня, буйни зелени земи. Невероятно съоръжение, в което е помислено за всичко“.

  Здравка Чимева е категорична, че ако Господ е решил да подреди живота  на някой – това е Китай, защото такава е целта на една държавност – да създаде добри условия за живот на хората. „Тъй като повече от 50 години съм в туристическия бизнес, съм имала възможност да посетя десетки държави, но Китай е на първо място в тази своеобразна класация. Не само заради невероятните архитектурни паметници и мащабите на градовете, но заради начина и условията за живот на хората в тази страна. Ред, чистота, природа, грижата за нея, спокойствие, усмихнати и отговорни хора. Струва си човек веднъж в живота да посети Китай, която като дестинация става все по-достъпна“.

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00

WWF стартира кампанията си „Абонирай се за природата“

Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...

публикувано на 19.11.24 в 11:58