Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдовият хирург д-р Борис Илчев ще преглежда в Сандански

Д-р Борис Илчев от Клиниката по съдова хирургия в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, ще преглежда в град Сандански на 9 и 10 декември 2023 г.

Прегледите ще се извършват в МДЛ „Мед-Диа“ гр. Сандански, ул. „Осми март“ № 5, с предварително записан час на тел. +359 87 8589048.

  Консултациите са насочени към пациенти със съмнения, или с вече диагностицирани артериални и венозни заболявания – недостатъчно кръвоснабдяване на долни и горни крайници, тромбози, стеснения на артериите, аневризми, венозни тромбози и тромбози и тромбофлебити, варикоза /“разширени вени“/, съдови травми и артерио-венозни малформации и др.

  Прегледът включва и Доплерсонографско изследване /Ехо-Доплер/ на кръвоносните съдове.

  В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Борис Илчев  коментира периферната артериална болест, лечение и профилактиката.

Това, което наблюдаваме много често при пациентите, които идват на преглед, е закъсняла диагноза и липсата на каквато и да е предварителна профилактика. Точно това е една от причините да предоставим на гражданите на град Сандански услуга, която ще им даде навременна профилактика или диагноза, за да не се стига до крайности в заболяванията, които стават по-трудно лечими и са свързани по-сериозни усложнения“.

  Периферна артериална болест

„Това е сборно понятие на група заболявания, които  водят до стеснение съдовете на тялото, причинени от атеросклерозата. Пациентите са добре запознати с проявлението на болестта в съдовете на сърцето, което понякога може да завърши с инфаркт. Периферната артериална болест е проявление най-често в съдовете на крайниците – краката или ръцете. Говорим за съдовете в цялото тяло. Моментът, в който пациентите изпитват  някакви симптоми е когато  кръвооросяването на крайниците е силно нарушено. Т.е. тази болест започва да боли, когато е налице значимо стеснение на съдовете. Точно тук идва моментът с навременната профилактика и диагноза на тази болест, защото може да се помогне, когато се реагира навреме“.

  Симптоми

Съдовият хирург д-р Борис Илчев уточни, че в началото на заболяването няма болка. Но при прогресирането му пациентите се оплакват от болка и схващане в долните крайници, която може да обхване и подбедриците или мускулите на бедрата. Те могат да се проявят при точно определено разстояние и има повтаряемост. С прогресиране на заболяването разстоянието се скъсява, болките стават по-осезаеми, за да се стигне до неприятно усещане за постоянна болка, изтръпване, болки през нощта. На по-късен етап  се стига до загуба на тъкани, отваряне на рани на краката. Най-честият и характерен симптом е болка при ходене на определено разстояние. Симптом е и промяната в температурата на крайника, спрямо другия, или на двата към по-ниска, както и намаляване на окосмяването на съответния крайник.


  Рискови групи

Д-р Илчев бе категоричен, че основният  фактор, който влияе върху това заболяване е възрастта. „Това е т.нар. некоригируем рисков фактор, защото нищо не можем да направим с възрастта, но съществуват рискови фактори, които могат да бъдат коригирани  - високото кръвно, или артериалната хипертония, диабетът и строгия контрол на диабета има основна роля, тютюнопушене, затлъстяване, лошия холестерол и поддържане на високите му нива.  Всички препоръки, които са в контекста на сърдечносъдовите заболявания са приложими и тук“.

  Диагностика и терапевтични подходи при лечение

„Диагнозата започва още от снемането на подробна анамнеза на пациента, или разговор с него – оплакванията му, кога се появяват, характерът им. Самата находка като съдово стеснение или запушване се диагностицира допълнително, най-често с доплерсонографско изследване, скенер ангиография, ангиография и много други образни методи, които ни помагат при диагностиката на тези стеснения и запушвания на съдовете“. 

  Препоръки

  При артериалните заболявания препоръките са свързани с контрол на рисковите фактори, редовни профилактични прегледи, преоценка, корекция на терапията, ако е необходимо. По отношение на венозните болести най-честите съвети са свързани с добър двигателен режим, повдигане на краката в края на работния ден, ластични чорапи. Както и профилактика, преглед и консултация със специалист.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

WWF подава ръка на домакинствата в енергийна бедност

Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..

публикувано на 04.11.24 в 13:32

Един млад човек, посветил се на доброволчеството

Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех.  Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..

публикувано на 04.11.24 в 13:19

Евгения Ташева: Липсва качествена информация за отпадъците

Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..

публикувано на 04.11.24 в 09:28

Георги Златинов: Да се обединим за опазване на природата!

На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..

публикувано на 03.11.24 в 10:00

Студенти от ЮЗУ с последни щрихи за Националния фестивал на изкуствата

Броени дни остават до началото на  XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..

публикувано на 01.11.24 в 15:14

Младите патриоти в Деня на народния будител

Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и  темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..

публикувано на 01.11.24 в 14:11

Подкрепа за деца, жертви на насилие

Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“  на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен  към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..

публикувано на 01.11.24 в 12:50